Fot. Pixabay

Egipt: wezbrane wody Nilu zagrażają kościołowi koło Kairu

Niezwykle wysoka woda w Nilu zagraża historycznemu kościołowi Najświętszej Maryi Panny w Maadi na południe od Kairu. Upamiętnia on jedno z miejsc, w których – według tradycji – przebywała Święta Rodzina w Egipcie. Koptyjski portal „Watani” poinformował 6 września, że suterena obiektu i droga od Nilu na dziedziniec kościelny znajdują się pod wodą. We wpisach na mediach społecznościowych zaapelowano do prezydenta Abdela Fattaha as-Sisiego o podjęcie działań w celu ratowania kościoła.

Według miejscowych środków przekazu przedstawiciele Kościoła koptyjskiego wielokrotnie zwracali się do władz o pozwolenie na budowę betonowego muru ochronnego wzdłuż Nilu, ale do tej pory nie otrzymali odpowiedzi.

Tymczasem reprezentant projektu pielgrzymkowego „Droga Świętej Rodziny” zaprzeczył 6 września w stacji radiowej „al-Bawaba”, jakoby wylew Nilu zagrażał archeologicznej części świątyni. Powiedział, że woda wdarła się do sal konferencyjnych i klatki schodowej, ale sam kościół na wyższym poziomie nie jest zagrożony.

>>> Egipt: czy święto Świętej Rodziny będzie dniem wolnym od pracy?

Początki kościoła sięgają co najmniej X w. Wzniesiono go w miejscu, w którym Święta Rodzina miała wsiąść na łódź, aby uciec przez Nil do Górnego Egiptu. Kamienne schody prowadzące w dół do rzeki, które przetrwały do dziś, są czczone jako te, po których Maryja i Józef chodzili z nowo narodzonym Jezusem.

W 1976 r. miał się tu podobno wydarzyć cud. Pewien duchowny uratował pływającą po Nilu Biblię, która była otwarta na wersecie „Błogosławiony mój lud, Egipt” z 19. rozdziału Księgi Izajasza. Odtąd egzemplarz ten jest czczony jako relikwia i przechowywany w specjalnym relikwiarzu.

>>> Egipt: były sekretarz papieża buduje w Kairze dwa ośrodki dla dzieci

Kościół jest jedną z 25 stacji na „Drodze Świętej Rodziny”. Szlak pielgrzymkowy, otwarty oficjalnie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia (7 stycznia), prowadzi na długości ponad 3500 kilometrów od delty Nilu na północy kraju do Górnego Egiptu przez jedenaście egipskich regionów administracyjnych. Oprócz promowania turystyki religijnej, projekt ma zapewnić wsparcie ekonomiczne dla miejscowych społeczności.

>>> Egipt: wkrótce prawne uznanie chrześcijan?

Pątnicy mogą zwiedzać m.in. jeden z najstarszych zamieszkanych klasztorów – al-Muharraq, położony na południe od al-Qusair w okręgu Asjut. Zbudowano go nad grotą, w której – według tradycji koptyjskiej – przez sześć miesięcy i dziesięć dni przebywała Święta Rodzina.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze