epa05901292 Relatives react during the funeral of Copts who died a day earlier in the bomb explosion in Alexandria, Monastery of Saint Mina outside of Alexandria, 250km northeast of Cairo, Egypt, 10 April 2017. On 09 April 2017 at least 16 were killed and 35 injured in a bomb explosion at Saint Mark Coptic Cathedral, the historic seat of the Pope of Alexandria the head of the Coptic Orthodox Church during the Palm Sunday mass. The Islamic State (IS) group announced that the attacks was carried by two IS militants wearing suicide vests. EPA/ALY FAHIM Dostawca: PAP/EPA.

Egipt: wierni nie pozwalają się zastraszyć

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pomimo niedawnych ataków na chrześcijańskie świątynie, w Egipcie „wierni wypełniają kościoły, nie pozwalają się zastraszyć”. Tak powiedział rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w tym kraju.

Ks. Rafic Greiche wskazał na to już po doświadczeniu początków Triduum Paschalnego, rano w Wielki Piątek. Przypomniał, iż ze względu na pragnienie uszanowania ofiar zamachów w Tancie i Aleksandrii z Niedzieli Palmowej 9 kwietnia, celebracje w całym Egipcie ograniczają się do liturgii, a wszystkie pozostałe oficjalne elementy obchodów Wielkanocy zawieszono. Święte obrzędy odprawiane są jednak „w sposób regularny”, jak zaznaczył katolicki kapłan.

Kościoły pozostają chronione przez policję. Ks. Greiche zaznaczył jednak, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu, tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami. Nie ma lęku, ale pewien rodzaj niepokoju (…), aby nie doszło do eskalacji”. Przypomniał o radości mieszkańców tego kraju z powodu nieodwołania planowanego tam przyjazdu papieskiego pod koniec kwietnia. „Chrześcijanom na Zachodzie oraz na całym świecie mówię, by przybyli do Egiptu jako pielgrzymi i turyści, aby nas wspomóc i dać nam odczuć swoją bliskość” – dodał ks. Greiche.

fot. EPA/ALY FAHIM

Egipt: wierni nie pozwalają się zastraszyć
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze