Etiopia: rebelianci zajęli miasto z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Międzynarodowy Komitet UNESCO jest zaniepokojony losem średniowiecznych kościołów wykutych w skale w Etiopii. Według aktualnych doniesień znajdujące się na liście światowego dziedzictwa kultury miasto Lalibela w stanie Amhara zostało w tym tygodniu opanowane przez rebeliantów Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Lalibela jest świętym miejscem Kościoła koptyjskiego, do którego przybywają liczne pielgrzymki chrześcijan.
Władze UNESCO zaapelowały 6 sierpnia do wszystkich stron konfliktu o „wypełnienie zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”, aby zapewnić ochronę historycznego miejsca chrześcijaństwa. „Lalibela jest miejscem pielgrzymek, modlitwy i pokoju, nie może być miejscem, gdzie podżega się do przemocy i konfliktów”, oświadczyła ONZ-owska organizacja.
Jedenaście kościołów w Lalibeli pochodzi z XIII wieku. Są one uważane za sanktuaria etiopskiego Kościoła Tewahedo. W 1978 r. świątynie w etiopskich górach zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa.
>>> Etiopia: biskupi wzywają do zakończenia konfliktu
Rozgłośnia BBC poinformowała 6 sierpnia, że rebelianci z niespokojnego regionu Tigraj przejęli 5 sierpnia kontrolę nad Lalibelą. Do tej pory nie doszło do walk, ale mieszkańcy uciekli.
Od wielu miesięcy TPLF jest w stanie wojny z rządem premiera Abiya Ahmeda Alego. Po tym, jak separatyści odmówili mu uznania za szefa rządu, Ali wysłał w ten region wojsko. Dziewięć miesięcy później TPLF został zdelegalizowany jako „organizacja terrorystyczna”. W konflikcie zginęły już tysiące cywilów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |