Filipiny, fot. EPA/ROLEX DELA PENA

Filipiny: odwołano tradycyjne obchody święta „Czarnego Nazarejczyka”

Rząd Filipin odwołał tradycyjną katolicką procesję „Czarnego Nazarejczyka” drugi rok z rzędu z powodu zagrożenia Covid-19 – podaje w środę agencja Reutera.

Przed wybuchem epidemii procesja przyciągała miliony wiernych, którzy maszerowali ulicami stołecznej Manili, niosąc czarną drewnianą figurę Chrystusa. Tegoroczne obchody święta miały zacząć się w piątek, jednak wzrost zakażeń koronawirusem zmusił rząd do ich odwołania.

Przed rokiem w tradycyjnej procesji i mszach w Manili z okazji święta „Czarnego Nazarejczyka” uczestniczyło 400 tys. osób. Tłumy pielgrzymów przyjechały do stolicy Filipin, mimo, że w 2021 roku ze względu na trwającą pandemię tradycyjną procesję odwołano.

>>> Demokratyczna Republika Kongo: zaatakowano parafię katolicką i księdza

Inaczej niż w zeszłym roku, msze w kościołach w Manili będą zamknięte dla wiernych. Policja będzie patrolowała miasto, aby uniemożliwić wspólne zbieranie się katolików na ulicach.

Ojciec Douglas Badong, wikariusz kościoła Quiapo, znanego także jako Bazylika Mniejsza Czarnego Nazarejczyka, przekazał na konferencji prasowej, że odwołanie obchodów święta jest zrozumiałe. Powiedział także, że msze odbędą się w innych prowincjach kraju, a ze stolicy będą transmitowane msze online.

Liczba dziennych przypadków zakażeń koronawirusem we wtorek na Filipinach wynosiła ponad 5,4 tys. Jeszcze w grudniu było ich mniej niż 200. Wzrost zakażeń spowodował, że filipiński rząd zadecydował o zaostrzeniu restrykcji. Jak dotąd, w kraju wykryto 14 przypadków zakażenia wariantem Omikron.

>>> Paragwaj żegna hiszpańskiego jezuitę, cenionego społecznika [ZDJĘCIA]

Święto Czarnego Nazarejczyka odbywa się na pamiątkę uroczystej translacji (przeniesienia) drewnianej figury Jezusa Nazareńskiego do bazyliki mniejszej w manilskiej dzielnicy Quiapo, gdzie odtąd jest przechowywana. Figura ta została wykonana w Meksyku i przewieziona na Filipiny na początku XVII wieku. Miejscowi katolicy wierzą, że za pośrednictwem tego cudownego wizerunku mogą otrzymywać nadzwyczajne łaski i doświadczać cudów. Wierzą też, że dotknięcie rzeźby przynosi błogosławieństwo.

Ponad 80 proc. mieszkańców przeszło 100-milionowych Filipin należy do Kościoła katolickiego, a ponad 10 proc. do innych kościołów chrześcijańskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze