epa06403874 A Filipino policeman carries a body of a victim on floodwater in flood hit town of Salvador, Lanao del Norte province, Philippines, 23 December 2017. According to news reports, Tropical storm Tembin brought mudslides and flooding in southern Philippines that killed nearly 90 people. EPA/JEOFFREY MAITEM Dostawca: PAP/EPA.

Filipiny: ponad 200 ofiar burzy tropikalnej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do 240 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Tembin, która w ostatnich dniach przeszła nad południową częścią Filipin – poinformowały siły bezpieczeństwa.

Poprzedni bilans ofiar śmiertelnych, podany przez policję w niedzielę, mówił o 208 zabitych.

Jednak – według najnowszych informacji – do 78 wzrosła liczba zabitych na półwyspie Zamboanga, 27 straciło życie w prowincji Lanao del Sud. Na wyspie Mindanao doliczono się dotąd 135 ofiar śmiertelnych, jednak policja podkreśla, że nadal prowadzone są tam poszukiwania 107 osób.

Dziesiątki tysięcy osób z powodu burzy tropikalnej i towarzyszącej jej powodzi, lawin błotnych i porywistych wiatrów spędzają Boże Narodzenie w zapewnionych przez władze ośrodkach ewakuacyjnych. Wielu z tych ludzi z powodu Tembin straciło cały dobytek.

Według agencji Reuters, powołującej się na dane filipińskiej agencji zarządzania kryzysowego, w centrach ewakuacyjnych przebywa blisko 100 tys. osób, a 85 tys. innych również musiało opuścić swoje domy i schroniło się gdzie indziej.

Filipiny nawiedza około 20 tajfunów rocznie i ostrzeżenia wydawane są rutynowo, ale skala zniszczeń spowodowana przez Tembin na Mindanao jest niespodziewana – zauważają obserwatorzy.

W niedzielę Tembin przybrał na sile i stał się tajfunem; przesunął się nad Morze Południowochińskie i skierował w stronę Wietnamu.

Prognozy meteorologiczne przewidują, że tajfun dotrze do tego kraju w poniedziałek wieczorem (czasu miejscowego). W ramach podjętych przygotowań ewakuowano już 74 tys. osób z zagrożonych terenów, a władze w 15 prowincjach i miastach są przygotowane do ewakuowania łącznie ponad miliona mieszkańców.

Rząd w Hanoi nakazał zabezpieczenie platform wiertniczych i zakazał kutrom rybackim wypływania w morze, a w mieście Ho Chi Minh odwołał lekcje w szkołach; 25 grudnia jest w Wietnamie zwykłym dniem roboczym. 

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze