Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Filipiny: prezydent Duterte „nagle święty”. Oskarża się go o zbrodnie przeciwko ludzkości

Twierdzenia byłego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, że zmienił się i jest teraz „świętym człowiekiem”, powinny zostać udowodnione przez jego gotowość do stawienia czoła zarzutom o zabójstwa – twierdzą przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Duterte, który jest przedmiotem międzynarodowego śledztwa za prowadzenie wojny narkotykowej, w której zginęły tysiące ludzi, powiedział mediom, że teraz chodzi na mszę św. trzy razy w tygodniu. „Jestem bardzo świętym człowiekiem. Jestem teraz w pełni osobą” – powiedział w niedzielę w rozmowie z filipińskimi mediami ABS-CBN News. Po wycofaniu się z polityki, Duterte skupił się na pracy religijnej i humanitarnej, dodając, że jest teraz „odmienionym człowiekiem”, przeszedł drogę od rzekomego agnostyka lub ateisty do osoby pobożnej.

>>> O. Fausto Tentorio PIME – męczennik w obronie ludów rdzennych

Prezydent Duterte oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości

Lokalne i międzynarodowe organizacje praw człowieka oskarżyły Duterte o zbrodnie przeciwko ludzkości za tuszowanie pozasądowych zabójstw około 20 000 podejrzanych o handel narkotykami i użytkowników narkotyków w czasie, gdy był prezydentem (2016-2022), a wcześniej burmistrzem miasta Davao.

Bp Jose Colin Bagaforo, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Biskupów Filipin, powiedział, że nikt nie może ocenić prawdziwych intencji Duterte.

„Ale skruszona osoba musi okazać skruchę, powinny też być czyny” – powiedział bp Bagaforo w wywiadzie dla katolickiego portalu UCANews.

Biskup powiedział również, że jeśli Duterte dąży do pokoju, jego dążeniu musi towarzyszyć sprawiedliwość. „Bez sprawiedliwości nie może być pokoju. „Pokój jest owocem sprawiedliwości, jak powiedział kiedyś św. Tomasz z Akwinu” – dodał bp Bagaforo.

Duterte próbował uniknąć międzynarodowego śledztwa

Biuro wiceprezydentki Filipin Sary Duterte, jego córki, poinformowało o dobrej woli byłego prezydenta. Według doniesień, przekazał on 10 milionów filipińskich pesos (181 818 amerykańskich dolarów) na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło General Santos City w listopadzie w prowincji Soccsksargen w regionie Mindanao. „Jego darowizna znacznie przyczyni się do budowy i naprawy domów ofiar trzęsienia ziemi”, powiedział prawnik Jessel Garilba, dyrektor wykonawczy pani wiceprezydent, w wywiadzie dla UCANews.

„Może zdał sobie sprawę z rzeczywistości, ponieważ prędzej czy później zostanie oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) o zamordowanie tysięcy osób podejrzanych o posiadanie narkotyków” – powiedział Paul Legonzon, katolik i działacz na rzecz praw człowieka z archidiecezji Cotabato na Mindanao.

Duterte próbował uniknąć międzynarodowego śledztwa, argumentując, że Filipiny wycofały swoje członkostwo z MTK z siedzibą w Hadze w marcu 2019 r. Jednak śledczy MTK stwierdzili, że sąd może wykonywać swoją jurysdykcję i ścigać Duterte, ponieważ przestępstwa zostały popełnione, gdy kraj był nadal członkiem. Legonzon powiedział, że „prawdziwe” intencje Duterte zostaną ocenione, gdy podda się on MTK i stanie przed sądem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze