
Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi
Filipiny stały się pierwszym krajem, poświęconym Miłosierdziu Bożemu
W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne.
W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.
W 2016 podczas Kongresu Panafrykańskiego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Rwandzie biskupi z Afryki poświęcili swój kontynent Bożemu Miłosierdziu, ale to Filipiny są pierwszym pojedynczym państwem, które to uczyniło.
„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” – powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
W wywiadzie z nim, zamieszczonym 27 kwietnia, amerykańska platforma National Catholic Reporter zwróciła uwagę, że ta śmiała inicjatywa zrodziła się z jednej iskry – jego żarliwego listu do miejscowych biskupów, wzywającego do ogólnonarodowego poświęcenia się Bożemu miłosierdziu. Diecezje zareagowały entuzjastycznie i wkrótce pomysł rozprzestrzenił się lotem błyskawicy. Stała Rada Konferencji Biskupów Katolickich Filipin (CBCP) oficjalnie to potwierdziła, zapowiadając, iż ogólnokrajowe poświęcenie się miłosierdziu Bożemu nastąpi na wszystkich Mszach św. 27 kwietnia w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025.
Przewodniczący CBCP kard. Pablo Virgilio David wydał oświadczenie, w którym wezwał wszystkie diecezje, parafie, wspólnoty zakonne i instytucje katolickie do udziału w tej przełomowej inicjatywie duchowej. „To ogólnonarodowe poświęcenie będzie głębokim wyrazem naszej ufności w Boże miłosierdzie, która pozostaje naszym ostatnim schronieniem w tych czasach niepewności i próby. Jak powiedział Pan Jezus do św. Faustyny: «Pragnę, aby oddawano cześć miłosierdziu mojemu, a ostatnią nadzieję zbawienia daję ludzkości: to znaczy uciekajcie się do miłosierdzia mojego»” – tłumaczył biskup diecezji Kalookan.
>>> Filipiny: wielkopostna procesja z modlitwą za ofiary pozasądowych egzekucji [GALERIA]
Określił on ten narodowy akt konsekracji jako „zbiorową odpowiedź wiary i nadziei” w obliczu poważnych wyzwań, przed którymi stoi dziś kraj i społeczność światowa, jak groźba wojny globalnej, powszechna korupcja, erozja prawdy i ciągły sprzeciw wobec nauczania Kościoła na temat życia i rodziny.

W ramach konsekracji na wszystkich Mszy św. w całym kraju w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odmawiano modlitwę poświęcenia się miłosierdziu Bożemu zamiast ogólnej modlitwy wstawienniczej.
„Nie chodzi tu tylko o wypowiedzenie słów modlitwy, ale należy być odpowiednio usposobionym, by zrozumieć, co tak naprawdę znaczy poświęcić się jako naród Bożemu miłosierdziu. W «Dzienniczku» św. siostry Faustyny Jezus mówi: «Zgromadź wszystkich grzeszników z całego świata i zanurz ich w otchłań miłosierdzia mojego»” – przypomniał o. Cervantes. Wyjaśnił, iż „konsekracja oznacza całkowite ofiarowanie się Bogu. Jest to akt całkowitego poddania się Bogu i Jego woli”. Podkreślił, że „jest to bardzo radykalne i bardzo przemieniające, oznacza, że odrzucamy swe egoistyczne plany, wolę i pragnienia, aby móc całkowicie oddać się Bogu”. Dodał, że „robimy to jako naród. Jest to narodowa ofiara z siebie dla Boga”.
Kapłan zauważył, iż „istotą konsekracji jest radykalna ufność, o którą Jezus wielokrotnie prosił św. Faustynę w jej objawieniach”. Wskazał, że „jako naród oddajemy się w Twoje ręce, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Robimy to, ponieważ tego chce od nas Jezus”. Przytoczył słowa Jezusa z „Dzienniczka św. Faustyny”: „Pragnę ufności od moich stworzeń. Dusze, które ufają bezgranicznie, są dla Mnie wielką pociechą, ponieważ wlewam w nie wszystkie skarby Moich łask”.
Aby pomóc przygotować Filipińczyków na ten święty moment, zakonnik uruchomił 14-odcinkową serię filmów na stronie Marian Helpers Philippines na Facebooku w celu „formacji całego narodu w ramach przygotowań do narodowego poświęcenia się Bożemu Miłosierdziu”. Podkreślił, jak ważne jest dobre przygotowanie się do konsekracji i unikanie pustych deklaracji.
Orędzie i nabożeństwo do Bożego miłosierdzia zostało nazwane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego – i jest szczególnie popularne na Filipinach. Odbywają się tam największe na świecie obchody tego święta, a do archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador na Mindanao przybywa ponad 57 000 pielgrzymów z całej Azji. Dla porównania, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie przyjmuje 25 tys. pątników z całego świata, a amerykańskie Narodowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge w stanie Massachusetts, gdzie marianie mają swoją siedzibę, przyjmuje w Niedzielę Miłosierdzia Bożego od 20 000 do 25 000 pielgrzymów.
Według NCR, przygotowując się do tego historycznego aktu konsekracji, „Filipiny czyniły to z niezwykłą wiarą, że nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia jest czymś więcej niż pobożnością ludową. Jest, jak zawsze mówił św. Jan Paweł II, «odpowiedzią na problemy świata»”.
Ale ta „pobożność ludowa” też tu się liczy. Pracująca od wielu lat w Japonii filipińska misjonarka, terezjanka Adelfa Armentia KAI powiedziała KAI, iż „ta konsekracja nie jest jakimś aktem narzuconym odgórnie przez biskupów, lecz wynika z wieloletniej tradycji modlitwy do Bożego Miłosierdzia, zwłaszcza w archidiecezji Cagayan de Oro na Mindanao, gdzie mieści się to narodowe sanktuarium. Tam ludzie każdego dnia o 15.00 przerywają pracę i odmawiają koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ten akt oddania całego kraju Bożemu Miłosierdziu bez wątpienia spotkał się z ich olbrzymią radością, wiarą i nadzieją” – jest przekonana filipińska misjonarka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |