Fot. Fundacja Redemptoris Missio

Fundacja „Redemptoris Missio”: w Kamerunie powstały dwie Pracownie Audiometryczne

Dzięki współpracy poznańskiej Fundacji „Redemptoris Missio” z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Poznani i polską misjonarką siostrą Nazariuszą Żuczek w Kamerunie powstały dwie Pracownie Audiometryczne, które będą przeprowadzać badania słuchu. Pracownie powstały w szpitalu w Abong-Mbang oraz przy szkole dla dzieci głuchoniemych w Bertua. 

Początkowo planowano założenie jednej Pracowni Audiometrycznej w szpitalu w Abong-Mbang. Potem okazało się jednak, że jest możliwość przeszkolenia personelu także ze szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertua. Tam również powstała pracownia.

Pracownie Audiometryczne umożliwią przeprowadzenie badań audiometrii tonalnej i kontroli przewodu słuchowego. Dzięki wsparciu takich firm, jak: „KIND APARATY SŁUCHOWE” oraz „INTERTON” i „AUDIOFON” Zakład Protetyki Słuchu i Fundacja „Redemptoris Missio” pozyskały audiometry firmy Madsen, a także otoskopy Luxamed do oględzin ucha.

>>> Przyszły papież widziany z Afryki: „musi umieć słuchać i mocno trzymać ster Kościoła”

Fot. Fundacja Redemptoris Missio

Urządzenia dostarczone do placówek w Kamerunie mogą pracować samodzielnie – bez konieczności obsługi w połączeniu z komputerem. Sprzęt daje możliwość przeprowadzania pomiaru progów słyszenia na drodze powietrznej i kostnej, celem określenia głębokości i typu niedosłuchu. Pracownie Audiometryczne pomogą w przyszłości setkom, a nawet tysiącom ludzi. Uruchomiono również możliwość konsultacji bardziej skomplikowanych przypadków przez internet. 

Choć wydaje się to irracjonalne, w Kamerunie nadal niektórzy wierzą, że głuchota może być wynikiem czarów lub złego uroku rzuconego na całą rodzinę. Niesłyszące dzieci najczęściej wtedy są ukrywane w chatach, a nad rodziną ciąży odium wstydu. Aparaty słuchowe są tak drogie, że na ich zakup stać tylko najbogatszych.

Fot. Fundacja Redemptoris Missio

W ramach akcji „Protetyk Słuchu w Afryce” do Kamerunu wyjechał wolontariusz Fundacji „Redemptoris Missio” dr Olgierd Stieler. Jego wielkim marzeniem było przeszkolenie miejscowego personelu, by mógł on docelowo samodzielnie przeprowadzać badania słuchu. Pan doktor w swoim bagażu zabrał wszystko, co niezbędne – sprzęt do badań, akcesoria, pomoce i przygotował szkolenia.     

Spotkanie z dr. Stielerem, który właśnie wrócił ze swojej misji odbędzie się w najbliższy poniedziałek 5 maja o godz. 10 na Uniwersytecie Medycznym  w Zakładzie Protetyki Słuchu,w Katedrze Biofizyki w Collegium Chemicum przy ul. Grunwaldzkiej 6 w Poznaniu.

Galeria (2 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze