Fot. Fundacja Redemtoris Missio

Fundacja Redemptoris Missio wyśle kontener z pomocą humanitarną na Madagaskar

Przy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” 1 lutego stanie kontener, który od 10.00 rano będzie przez naszych wolontariuszy wypełniany pomocą humanitarną. W piątek kontener zostanie zaplombowany i wyruszy do portu w Gdyni, a stamtąd drogą morską do portu Mahajanga na Madagaskarze.

Pomoc fundacji trafi do 23 ośrodków misyjnych na Madagaskarze. W kontenerze znajdą się stoły operacyjne, łóżka szpitalne, łóżka transportowe, respiratory, lampy operacyjne, łóżeczka dziecięce, unit stomatologiczny, wózki inwalidzkie i kule, sterylizator plazmowy, odzież medyczna oraz opatrunki pochodzące z Akcji „Opatrunek na Ratunek”. Jest też gabinet okulistyczny i sprzęt potrzebny do operacji zaćmy podarowany nam przez dr Ryszarda Philipsa – okulisty z Poznania. W przyszłym roku polecą tam wolontariusze fundacji by przeprowadzać operacje zaćmy. Na Madagaskarze w miejscowości Befasy znajduje się przychodnia im. Dr Wandy Błeńskiej wybudowana przez Fundację Redemptoris Missio. W maju wyruszy tam dwójka lekarzy dr Piotr Rudziński i Angelika Szymańska, którzy będą nie tylko leczyć miejscową ludność, ale również szkolić personel medyczny przychodni.

Na Madagaskarze, czwartej co do wielkości wyspie na świecie, mieszka 26 mln osób. 81 proc. z nich żyje się poniżej progu skrajnego ubóstwa.  Madagaskar ma najwyższy na świecie wskaźnik niedożywienia, w wyniku czego dzieci są narażone na wiele chorób i duże opóźnienia w rozwoju, 50 na 1000 dzieci umiera przed ukończeniem piątego roku życia (w Polsce ten wskaźnik to 4,4). Połowa dzieci na Madagaskarze pracuje na równi z rodzicami, często w trudnych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach. W 85 proc. domów, w których mieszkają, nie ma elektryczności, a w połowie – dostępu do czystej wody.

Fot. Fundacja Redemtoris Missio

Madagaskar to też niestety miejsce katastrof naturalnych, przede wszystkim susz i cyklonów. Związana jest z tym bardzo niska wydajność rolnictwa, która z kolei uzależnia wyspę od importu. Oficjalna płaca minimalna wynosi 55 euro, natomiast w praktyce bywa, że cała rodzina musi przeżyć za euro dziennie. Na wizytę lekarską na Madagaskarze stać tylko najbogatszych, taka wizyta kosztuje 5 euro, a ceny leków porównywalne są z tymi, które mamy w Polsce.

Wysłana przez Fundację pomoc przyczyni się do podniesienia poziomu opieki medycznej i uratuje wiele ludzkich istnień. W pakowaniu kontenera pomogą nam młodzi wolontariusze, uczniowie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Szkoły Podstawowej nr 68, pomagają nam też pracownicy firmy Amazon i pracownicy i właściciel sąsiadującej z Fundacją firmy Roz – Kop.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze