Gujana Francuska: Kościół przeprasza za swój udział w kolonizacji
Kościół katolicki w Gujanie uznał swoją część odpowiedzialności za niewolnictwo i kolonizację. Ordynariusz diecezji Cayenne, obejmującej całe terytorium kraju, bp Emmanuel Lafont, wypowiedział słowa przeprosin podczas Mszy św. w katedrze.
Uroczysta liturgia „pokuty i dziękczynienia za światła i strefy cienia Kościoła katolickiego w Gujanie”, odprawiona w niedzielę 4 października była zwieńczeniem procesu wewnątrzkościelnej konsultacji w formie synodu diecezjalnego, zakończonego w lutym br.
>>> Kard. Becciu: papież został źle poinformowany lub wręcz zmanipulowany
– Wyznajemy naszą część odpowiedzialności za to zło (…) jako Kościół Jezusa Chrystusa – oświadczył bp Lafont. Wskazał, że spojrzenie w przeszłość jest spojrzeniem w twarz „lawinie cierpienia” Indian, niewolników i ich potomków oraz skazańców [których zsyłano tu z Francji`]. Dla Kościoła – dodał – nadeszła godzina skruchy. – Nie zawsze potrafiliśmy piętnować zbrodnie popełniane w czasie kolonizacji. Wielu naszych było [ich] wspólnikami i zachowywało milczenie. Prosimy o przebaczenie – powiedział 75-letni hierarcha.
Jednocześnie przywołał świetlane karty z dziejów tamtejszego Kościoła, w tym „bohaterów dnia powszedniego”, jakimi byli np. zakonnicy i zakonnice.
Położona w Ameryce Południowej Gujana Francuska jest departamentem zamorskim Francji. Ordynariusz diecezji Cayenne należy do Konferencji Biskupów Francji. Diecezja wchodzi w skład metropolii (prowincji kościelnej) Fort-de-France, z siedzibą na Martynice.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |