Dziewczyna, która potrafiła kochać każdego
W nocy z 24 na 25 stycznia 2017 r. w boliwijskiej Cochabambie ugodzono nożem polską wolontariuszkę misyjną Helenę Kmieć. Młoda dziewczyna zmarła. Właśnie wydana została biografia Heleny przeznaczona dla… najmłodszych czytelników!
„Podróż po Miłość, czyli niezwykłe życie Helenki kmieć” to publikacja wydana przez Fundację im. Heleny Kmieć. Tekst napisała Alicja Maciejewska, a ilustracje przygotowała Natalia Krawiec. Już na pierwszy rzut oka książka przyciąga uwagę swoją atrakcyjną formą graficzną. Nie przejdziemy obojętnie obok naprawdę ślicznych, a zarazem prostych ilustracji. Najciekawsza jest jednak treść tej książeczki.
Niesamowita
Publikacja ta stanowi krótką, przygotowaną z myślą o najmłodszych biografię polskiej misjonarki. Krótką, ale jednocześnie skupiającą się na najważniejszych wydarzeniach z życia Helenki. Jak pisze autorka we wstępie, jest to opowieść o „dziewczynie, która potrafiła kochać każdego człowieka”. Dalej czytamy też, że to „spotkanie z na pozór zwykłą dziewczyną, taką jak wiele innych, a jednak niesamowitą, bo o wielkim sercu”. Dzieci mają okazję poznać życie dziewczyny, która zmarła zaledwie cztery lata temu, ale której historia jest świadectwem o świętości. Helenka ma być „nowa przyjaciółką” najmłodszych czytelników, ma być inspiracją do tego, jak fajne może być młode życie skupione wokół Boga i bliźnich.
Zdolna
Ogromną wartością jest to, że młodzi czytelnicy poznają Helenkę Kmieć już jako małą dziewczynkę, która – jak jej rówieśniczki – lubiła bawić się misiami i lalkami. Ale która już jako dziecko była bardzo dobroduszna, co lubiły wykorzystywać jej koleżanki. Była zdolną uczennicą – równocześnie realizowała materiał dla klasy czwartej i piątej. W nagrodę za wygranie matematycznego Kangura wyjechała do Legolandu w Danii. „Tyle huśtawek, karuzel i innych atrakcji! Helenka była cała w skowronkach i bawiła się świetnie” – czytamy. Gdyby była trochę starsza, to wyjechała na dwuletnie stypendium naukowe do Anglii. Potem powróciła do Polski, zaczęła studia w Gliwicach i przygodę z duszpasterstwem akademickim. Dzieci, poznając historię Helenki, mogą zobaczyć, jak bardzo obecny był w jej życiu cały czas Bóg. I jak bardzo dzięki Niemu otwierały się nowe możliwości – jak wspomniany wyjazd do Anglii, którego rodzice dziewczyny sami nie byliby w stanie sfinansować.
Przyjazna
Dzieci lubiące muzykę na pewno zwrócą uwagę na to, że ich misyjna przyjaciółka bardzo lubiła śpiew czy grę na gitarze. „Wszyscy, którzy ją znali, zgodnie twierdzili, że Helena miała anielski głos. Był delikatny, ale bardzo donośny i melodyjny. Jak miło było jej słuchać!”. Równolegle ze studiami Helenka uczyła się też w szkole muzycznej. Autorka biografii Heleny Kmieć zwraca też uwagę na jej podejście do drugiego człowieka. Pisze o tym, że dziewczyna miała przy sobie zawsze kompas. „Ten Helenkowy kompas nie był ani z metalu, ani z plastiku i nie pokazywał kierunków świata. Miała go w sobie, ukryty w sercu i zawsze skierowany na drugiego człowieka. Kompas Helenki bez względu na sytuację prowadził ją do innych ludzi, zwłaszcza tych w potrzebie” – czytamy w opowieści o Helence.
Zaangażowana
Istotnym elementem w życiorysie Helenki Kmieć jest oczywiście jej powołanie misyjne. Tej historii nie mogło więc zabraknąć na kartach biografii tej młodej misjonarki. Misyjna przygoda zaczęła się na Węgrzech. Potem była Zambia i wolontariat misyjny wśród bezdomnych dzieci. Przez chwilę była też w Rumunii. Wreszcie, misja w Cochabambie w Boliwii. Zakończyła się tragicznie – śmiercią dziewczyny. Ale opowieść o Helence wbrew pozorom nie kończy się źle. Najmłodsi mogą dowiedzieć się, jak pełne dobra było życie Helenki i jak wiele owoców przyniosło już po jej śmierci. Widzą też, że dziewczyna w swoim życiu skupiła się właśnie na najmłodszych – to właśnie z dziećmi związane były zadania, które otrzymywała podczas kolejnych wyjazdów wolontariackich.
Święta
„Podróż po Miłość” to biografia niezwykłej dziewczyny. Młodej osoby, którą wyróżniało codzienne dążenie do świętości. „Nie robiła wielkich rzeczy, ale tych małych, z pozoru nieważnych, nazbierało się tyle, że Helenkę można podziwiać i traktować jak wzór do naśladowania” – mogą przeczytać młodzi czytelnicy. Autorka biografię Heleny Kmieć skupiła wokół najważniejszych wartości, które obecne były w jej życiu: fantazja, tęsknota, powołanie, przyjaźń, miłość, działanie czy Ewangelia – to tylko niektóre z nich. To konkretne wskazówki dla młodego czytelnika – co może wyciągnąć dla siebie z biografii tej – nie bójmy się tego powiedzieć – świętej dziewczyny. To wartościowa, napisana prostym językiem lektura. Dzięki niej dzieci mogą dowiedzieć się, czym jest współczesna świętość. Poznają przecież dziewczynę tak podobną do siebie… Krótkie rozdziały nadają się zarówno na wieczorną lekturę z rodzicami (zamiast kolejnej bajki) lub na samodzielną lekturę (to już opcja dla tych trochę starszych młodych czytelników). Potrzeba nam opowieści o takich świętych z sąsiedztwa!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |