Indie: festiwal światła Divali [GALERIA]
Co roku na przełomie października i listopada w Indiach odbywa się Diwali. To najważniejsze hinduistyczne święto. Miliardami świateł ustawionych na w domach i na ulicach indyjskich miast wyznawcy hinduizmu upamiętniają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością.
W swobodnym tłumaczeniu Diwali oznacza „rząd lamp”
Święto upamiętnia szczęśliwe zakończenie legendy opisanej w Ramajanie, sanskryckim eposie sprzed 2 tysięcy lat. Ramajana opowiada historię księcia Ramy, będącego wcieleniem boga Wisznu. Po latach spędzonych na wygnaniu książę zmuszony jest stanąć do walki z demonem, który porwał jego żonę Sitę, utożsamianą z boginią Lakszmi. Rama, z pomocą swego oddanego brata oraz bohaterskiego generała Hanumana, dowodzącego zastępem małp, uwalnia wierną małżonkę i pokonuje demona – symbol zła i ciemności. Kiedy książę wraz z rodziną wraca do swego królestwa w Ajodhji, lud oświetla mu drogę lampkami, manifestując radość z jego powrotu i świętując uwolnienie świata od demona zła.
W galerii – przygotowania do festiwalu
Ludzie m.in kupują kwiaty na targach – to przygotowanie na festiwalu w Bhopalu w Indiach. To tradycyjne Święto światła Diwali symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, upamiętniając powrót Lorda Ram do jego królestwa Ayodhya po ukończeniu 14-letniego wygnania . Festiwal Diwali rozpocznie się 19-go października. Zdjęcia: Sanjeev Gupta, PAP/EPA
Na hinduistyczne święto Stolica Apostolska przygotowała specjalne przesłanie
„Gwałtowny wzrost nietolerancji, będący przyczyną przemocy w wielu częściach świata to jedno ze stojących przed nami dzisiaj wyzwań. W tej sytuacji chcemy zastanowić się, w jaki sposób chrześcijanie i hinduiści mogą razem rozwijać wzajemny szacunek między ludźmi – wychodząc poza tolerancję – aby przygotować epokę bardziej pokojową i harmonijną dla każdego społeczeństwa” – czytamy w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Diwali (Deepavali, święto świateł).
„Tolerancja z pewnością obejmuje otwartość i cierpliwość wobec innych, uznając ich obecność pośród nas. Jeśli jednak mamy pracować nad trwałym pokojem i prawdziwą harmonią, tolerancja nie wystarczy” – napisał kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jego zdaniem potrzeba również prawdziwego szacunku i dbałości o różnorodność kultur i tradycji społeczności lokalnych, które ze swej strony przyczyniają się do zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Postrzeganie ich jako zagrożenie dla jedności sprawia, że pluralizm i różnorodność prowadzą do nietolerancji i przemocy – dodał kard. Tauran.
„Zakorzenieni w naszych duchowych tradycjach i zjednoczeni we wspólnej trosce o jedność i dobro wszystkich, my, chrześcijanie i hinduiści, wraz z innymi wierzącymi i ludźmi dobrej woli, możemy zachęcać w naszych rodzinach i społecznościach poprzez religijne nauczanie i za pomocą środków przekazu do szacunku dla każdej osoby, szczególnie dla przedstawicieli innych kultur i przekonań, którzy żyją wśród nas. W ten sposób będziemy wykraczać poza tolerancję w budowaniu harmonijnego i pokojowego społeczeństwa, w którym każdy jest szanowany i zachęcany do współpracy dla jedności rodziny ludzkiej z ich niepowtarzalnym wkładem” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.