fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

Indie: na obchody Roku Świętego Kościół katolicki zaprosił inne wyznania chrześcijańskie

Zbliżający się Rok Święty 2025 będzie w Indiach miał wymiar ekumeniczny, gdyż do jego obchodów Kościół katolicki w tym kraju zaprosił inne wyznania. Zapowiedział to w liście rozesłanym do 132 tamtejszych diecezji rzymskokatolickich przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii (obrządku łacińskiego; CCBI) kard. Filipe Neri Ferrão.

Dokument wzywa do zachowania „ekumenicznego i międzyreligijnego” charakteru tego wydarzenia, podkreślając, że „Rok Jubileuszowy zbiega się z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego”.

Idąc za wezwaniem papieża Franciszka kardynał zaznaczył, iż w czasie tych obchodów należy „zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz jedności chrześcijańskiej oraz współpracę z innymi wierzeniami, odzwierciedlając w ten sposób włączającą istotę naszej nadziei w Bogu”.

>>> Indie wspominają Matkę Teresę z Kalkuty w 114. rocznicę urodzin [GALERIA]

Ten sam cel miało spotkanie ekumeniczne, jakie kilka dni temu odbyło się w Bangalurze – stolicy stanu Karnataki w południowo-zachodnich Indiach – z udziałem 40 przedstawicieli ok. 20 Kościołów: katolickiego, prawosławnych, protestanckich i ewangelicznych, w tym biskupów, moderatorów i pastorów. Zgromadzonym przyświecał fragment arcykapłańskiej modlitwy Pana Jezusa: „Aby byli jedno” (J 17,21). Zebrani, wśród których był abp Andrews Thazhath – przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii (CBCI), skupiającej hierarchów trzech obrządków: łacińskiego oraz syromalabarskiego i syromalankarskiego – postanowili spotykać się częściej, aby wspierać wspólnotę i braterstwo między przywódcami kościelnymi.

Postanowiono ponadto utworzyć ekumeniczną federację Kościołów Indii, a także zwołać w przyszłym roku specjalne ogólnokrajowe zgromadzenie ekumeniczne w celu wspólnych obchodów Roku Jubileuszowego oraz 1700. rocznicy I Soboru Powszechnego, który w 325 r. obradował w Nicei (dzisiejsza Turcja) i ogłoszenia na nim Nicejskiego Wyznania Wiary.

>>> Indie: w Madhya Pradesh powstały rodzinne biblijne grupy dzielenia się Pismem Świętym

Kościoły chrześcijańskie w tym najludniejszym państwie świata (katolików łacińskich mieszka tam ponad 16 mln) zamierzają rozwijać dialog i ściśle ze sobą współpracować, aby wspólnie stawiać czoła palącym bieżącym problemom społecznym. Na spotkaniu w Bangalurze przypomniano też znaczący wkład chrześcijan do budowy kraju, uzgadniając zobowiązanie się do „rozpraszania błędnych interpretacji, jakoby chrześcijaństwo było obcą religią, gdyż jest obecne  w Indiach od prawie dwóch tysięcy lat”. Zaapelowano także o ochronę praw mniejszości i zapewnienie bezpieczeństwa wspólnot mniejszościowych dla wspólnego dobra kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze