Indie

Indie, fot. Misjonarze Kombonianie

Indie: rząd wzmocnił ochronę chrześcijan

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chrześcijanie w Indiach obchodzili Święta Bożego Narodzenia pomimo obawy ataków ze strony hinduskich ekstremistów w różnych częściach kraju, którzy się temu sprzeciwiali. 

Rząd zwrócił się z prośbą do władz stanowych o zwiększenie ochrony chrześcijan na czas obchodów Świąt Narodzenia Pańskiego po ostatnich pojedynczych aktach prześladowań wyznawców Chrystusa, do których doszło w północnych Indiach. Od od 18 grudnia 2017 r. nie doszło do żadnego incydentu wymierzonego w chrześcijan. 

Chociaż głównym celem hinduskich ekstremistów są muzułmanie, to niektórzy duchowni chrześcijańscy obawiają się, że ataki na tle religijnym będą wkrótce wymierzone w ich społeczność. – Trucizna polaryzacji sprawia, że chrześcijanie również będą obiektem ataków na tle religijnym – powiedział Madhu Chandra, administrator Rady Wszystkich Chrześcijan w Indiach (All India Christian Council), narodowego stowarzyszenia, które działa na rzecz wolności religijnej i poszanowania praw zmarginalizowanych osób. 

Na początku grudnia 2017 r. w indyjskim stanie Madhya Pradesh kilku hinduskich fanatyków pobiło grupę katolickich seminarzystów i kapłanów. Policja aresztowała jednego członka grupy hinduskich ekstremistów, a także jednego kapłana, któremu zarzuca się „przymusowe nawrócenie religijne” – to typowe oskarżenie wymierzone w chrześcijan, a ich liczba wzrosła w ostatnim czasie. 

W stanie Uttar Pradesh organizacja hinduskich ekstremistów zakazała szkołom w mieście Aligarh obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Policję postawiono w stan gotowości i nie doszło do żadnego incydentu. Premier Narendra Modi, należący do partii Bharatiya Janata, która ma większość w indyjskim parlamencie, nie potępia aktów przemocy na tle religijnym, których ofiarami padają muzułmanie, chrześcijanie lub wyznawcy religii innej niż hinduizm. Jednak aktywiści na rzecz praw człowieka uważają, że należy zrobić więcej, aby zapobiec tym prześladowaniom. – Nie wystarczy tylko wyrazić sprzeciw przez polityków, ponieważ skrajne skrzydło partii obejmuje całość – powiedział pan Chandra. 

Chrześcijanie są mniejszością wyznaniową w Indiach. W tym kraju liczącym około 1,3 biliona ludzi wyznawcy hinduizmu stanowią 80%, populacji, a muzułmanie 14%. 

 
Tłumaczenie: Marcin Rak 

Zobacz także
Wasze komentarze