epa06732368 An armed member of the Indonesian Mobile Brigade Corps stand guard during Asian Games preparation carnival on a main street in Jakarta, Indonesia, 13 May 2018. According to media reports, at least three people have been killed and dozens others injured after bombs blasts occurred at three locations in Surabaya. EPA/ADI WEDA Dostawca: PAP/EPA.

Indonezja: 9 osób zgięło, a 40 zostało rannych w atakach na trzy kościoły

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w niedzielę rano w samobójczych atakach bombowych na trzy kościoły w Surabai, drugim co do wielkości mieście Indonezji – podała policja. Surabaja położona jest we wschodniej części wyspy Jawa.

Celem pierwszego ataku był rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Marii Panny, w którym zginęły cztery osoby, w tym zamachowiec.

Do następnej eksplozji, w której śmierć poniosły dwie osoby, doszło kilka minut później w kościele Diponegoro. Kolejne dwie zginęły w wybuchu w kościele Pantekosta – poinformował rzecznik policji Frans Barung Mangera. Dodał, że dziewiąta osoba zmarła w szpitalu, a wśród 40 rannych jest dwóch policjantów.

Fot. EPA/STR

Ataki przeprowadzono wkrótce po tym, jak policja stłumiła rozruchy w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty, w których zginęło pięć osób. Do wszczęcia rozruchów przyznało się wtedy tzw. Państwo Islamskie (IS).

Do niedzielnych ataków doszło na kilka dni przed rozpoczęciem ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

Seria ataków na kościoły w Surabai była prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się IS – powiedział rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

Władze indonezyjskie rozpoczęły walkę z dżihadystami po tym jak związani z Al-Kaidą zamachowcy dokonali w 2002 r. serii ataków bombowych na popularnej wśród turystów wyspie Bali zabijając 202 osoby.

260-milionowa Indonezja jest największym na świecie państwem z większością muzułmańską (ok. 90 proc.). Są tu jednak także mniejszości chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. W ostatnich latach następuje wyraźny wzrost nietolerancji religijnej i konfliktów na tle wyznaniowych, których ofiarą padają członkowie mniejszości.

Fot. EPA/ADI WEDA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze