fot. EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Indonezja: kobiety po raz pierwszy w zarządzie islamskiego stowarzyszenia

Po raz pierwszy w swojej prawie stuletniej historii największa na świecie islamska organizacja Nahdlatul Ulama (NU) wybrała do swojego zarządu kilka kobiet.

Wybory są „ważnym wyrazem uznania dla ogromnych osiągnięć kobiet z NU w zakresie wolności religii i przekonań”, powiedziała indonezyjska polityk Eva Sundari w oświadczeniu wydanym we wtorek. Sundari jest również członkiem zarządu Grupy Parlamentarzystów ds. Praw Człowieka ASEAN w Azji Południowo-Wschodniej.

W skład nowego, 180-osobowego zarządu NU, która liczy około 40 milionów członków, wchodzą obecnie tak znane kobiety jak Sinta Nuriyah Wahid, wdowa po byłym prezydencie Indonezji i wieloletnim przywódcy NU Abdurrahmanie „Gus Dur” Wahidzie, jej córka Alissa Wahid oraz gubernatorka Jawy Wschodniej Khofifah Indar Parawansa.

>>> Indonezja: katolicki dom rekolekcyjny szpitalem dla chorych na Covid-19

Po raz pierwszy również przedstawiciele partii świeckich

„Wybraliśmy je, ponieważ istnieje na to pilna potrzeba. Kobiety muszą być reprezentowane w kierownictwie, ponieważ zajmują się ważnymi kwestiami, które dotyczą ich samych”, powiedział również nowo wybrany przewodniczący NU Yahya Cholil Staquf.

Ponadto po raz pierwszy obecni będą przedstawiciele różnych świeckich partii politycznych. Obserwatorzy polityczni w Dżakarcie widzą w tym odejście od wieloletnich, jednostronnych związków NU z islamską „Partią Narodowego Przebudzenia” (PKB). PKB, założona przez Abdurrahmana „Gus Dura” Wahida w 1999 r., reprezentuje umiarkowany islam. „Skład nowego zarządu pod względem regionów, płci i orientacji politycznej odzwierciedla wielobiegunową rzeczywistość w ramach NU” – powiedział Yahya. Założona w 1926 roku organizacja ma swoją siedzibę w Indonezji, gdzie również prowadzi swoją główną działalność.

>>> Indonezja: Kościół pomaga ofiarom erupcji wulkanu Semeru

Największy na świecie naród islamski

Indonezja jest największym na świecie krajem islamskim. Prezydent Joko Widodo podjął szereg działań od czasu swojej reelekcji w 2019 roku w celu zwalczania wzrostu znaczenia politycznego islamu, który dąży do przekształcenia świeckiej republiki Indonezji w islamski kalifat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze