Pasterka w Indonezji Fot. EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Indonezja: konferencja biskupia obchodzi stulecie istnienia

W Dżakarcie obraduje obecnie na swym nadzwyczajnym posiedzeniu Indonezyjska Konferencja Biskupia (Konferensi Waligereja Indonesia – KWI). Szczególną okazją po temu jest przypadająca w tych dniach setna rocznica pierwszego spotkania wszystkich katolickich prefektów i wikariuszy apostolskich ówczesnej kolonii holenderskiej, które odbyło się 13 maja 1924 w katedrze w Dżakarcie.

W ramach obchodów rocznicowych 15 bm.  nastąpi poświęcenie nowej siedziby episkopatu w stolicy kraju. Obrady biskupów przebiegają pod hasłem „Kroczyć razem dla dobra Kościoła i narodu”. Na otwarcie posiedzenia, odbywającego się na kilka miesięcy przed zapowiedzianą na początek września podróżą Franciszka do Indonezji, przybyli m.in. nuncjusz apostolski w tym kraju abp Piero Pioppo, szef wydziału ds. stosunków z katolikami w Ministerstwie Spraw Religijnych (Kemenag) Suparman i przewodniczący Synodu Kościoła Protestanckiego Gomar Gultom.

>>> Papież Franciszek odwiedzi Indonezję

Pod znakiem synodalności

Dyplomata papieski podkreślił uwagę, jaką KWI poświęca na przeżywanie tego jubileuszu w duchu i pod znakiem synodalności. „Biskupi chcą przeżywać swą obecną misję w ciągłości z przeszłością” – powiedział mówca. Zaznaczył, iż działając „w stylu Jezusa i Jego uczniów nigdy nie zaniedbywali oni swego posłannictwa na rzecz wzrastania Kościoła i narodu”. Nuncjusz wyraził również pewność, iż zbliżająca się wizyta papieża stanie się jeszcze jednym bodźcem na tej drodze.

fot. EPA/BAGUS INDAHONO

W imieniu rządu Suparman oznajmił o gotowości najwyższych władz kraju do współpracy z Kościołem dla rozwijania narodu. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews wyjaśnił, że owa bliskość nastawiona jest szczególnie na zaangażowanie na peryferiach państwa. W imieniu rządu obiecał również pomoc finansową zwłaszcza dla najbardziej oddalonych i zaniedbanych wspólnot kościelnych, które chcą odnowić miejsca kultu i struktury oświatowe na swym terenie.

„Naszą uwagę kierujemy  przede wszystkim na osoby, żyjące w tych strefach” – zapewnił wysoki przedstawiciel Ministerstwa Spraw Religijnych.

Ze swej strony przewodniczący episkopatu bp Antonius Subianto Bunjamin z Bandungu wyraził ufność co do słuszności drogi Kościoła w Indonezji i jego zdolności współpracy ze wszystkimi innymi grupami społecznymi dla dobra kraju.

Chociaż spotkania hierarchów indonezyjskich rozpoczęły się, jak wspomniano, jeszcze w czasach kolonialnych (Indonezja ogłosiła niepodległość 17 sierpnia 1945, uznaną przez Holandię 27 grudnia 1949), to konferencja biskupia w tym kraju powstała w 1958 a pierwszym jej przewodniczącym był do 1963 metropolita Semarangu abp Albert Soegijapranata SJ (1895-1963). Po nim urząd ten pełniło jeszcze 7 innych hierarchów, w tym dwukrotnie kard.  Julius Riyadi Darmaatmadja SJ z Dżakarty. Od 17 listopda 2022 na czele KWI stoi biskup Bandungu Antonius Subianto Bunyamin OSC (ur. 14 II 1968), a sekretarzem generalnym – bp Paskalis Bruno Syukur z Bogoru.

12 kwietnia w Watykanie ogłoszono oficjalnie, iż w dniach 3-13 września br. papież odwiedzi Indonezję (3-6 IX), Papuę Nową Gwineę (6-9 IX), Timor Wschodni (9-11 IX) i Singapur (11-13 IX).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze