fot. EPA/Gailan Haji

Iracki biskup: Franciszek realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed 20 lat

Podróż papieża Franciszka do Iraku „realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed ponad 20 lat, który pragnął odbyć pielgrzymkę do Ur, do domu Abrahama”. Marzenie to spełni się pomimo pandemii – wskazał chaldejski arcybiskup Kirkuku-Sulejmaniji Yousif Thomas Mirkis.

Chaldejski patriarchat Babilonu opublikował jego list powitalny do papieża. Hierarcha zaznaczył, że wita Franciszka „w cierpieniu irackiego Kościoła, który stracił dwie trzecie swojej populacji w wyniku emigracji”. Wita papieża, który „próbuje zreformować Kościół”, pozbywając się „pałaców, złota, czerwonych pantofli i królewskich tytułów”. – Witaj, Franciszku, w Kościele, który potrzebuje różnych form powołania, księży żonatych i nieżonatych, mnichów i mniszek, którzy służą przy ołtarzu, i – dlaczego by nie? – kobiet-diakonów, które mają powołanie do służby i do udzielania sakramentów. Witaj pośród cierpiącego ludu. Nie potrzebujemy „fatwy”, ale raczej miłosierdzia Pana – podkreślił hierarcha.

Zapewnił Franciszka, że Irakijczycy pilnie potrzebują jego słów, które przypomną im o „globalizacji tolerancji, miłości do ubogich, miłosierdzia, radości, służby, sprawiedliwości opartej na poszanowaniu religijnych różnic”, o „potrzebie wzmocnienia relacji między religiami i o potępieniu form umysłowego zamknięcia – narodowego, sekciarskiego i religijnego, które spowodowały nasze nieszczęście i są obrazą dla wszystkich”. Podczas planowanej na 5-8 marca wizyty w Iraku papież ma odwiedzić Bagdad, Nadżaf, Ur, Irbil, Mosul i Karakosz.

Wierni rejestrują się na mszę, która zostanie odprawiona przez papieża w Erbilu, stolicy Kurdystanu, fot. EPA/Gailan Haji

Jan Paweł II zamierzał odwiedzić Ur w 2000 r. Podróż została zapowiedziana, jednak uniemożliwiła ją sytuacja polityczna w Iraku. Dlatego 23 lutego 2000 r. papież odbył symboliczną duchową pielgrzymkę śladami Abrahama podczas Liturgii Słowa w Watykanie, w której za pośrednictwem telemostu wzięli udział wierni w katedrze chaldejskiej w Bagdadzie. Na zdjęciach – przygotowania do wizyty; wierni rejestrują się na mszę, która zostanie odprawiona przez papieża w Erbilu, stolicy Kurdystanu.  Kilka dni temu opublikowano plan papieskiej wizyty w Iraku. Bagdad, ośrodek kultu szyickiego An-Nadżaf, Ur – miejsce pochodzenia Abrahama, Irbil – Mosul i Karakosz to miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty. Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak. Będzie to jednocześnie jego 33 podróż apostolska.

Kolejka wiernych do rejestracji na mszę świętą z papieżem, fot. EPA/Gailan Haji

Wizyta Franciszka w Nadżafie będzie jednym z najważniejszych punktów papieskiej wizyty apostolskiej. Tak opinię wyraził biskup pomocniczy w Bagdadzie Shlemon Warduni. Papież pojedzie 6 marca do Nadżafu, aby spotkać się z ajatollahem Alim al-Sistanim, najwyższym autorytetem irackich szyitów. Obaj są „wielkimi ludźmi pokoju”, zaznaczył hierarcha, który jest najbliższym współpracownikiem chaldejskiego patriarchy Babilonu kard. Louisa Raphaëla Sako. Bp Warduni powołał się z na swą rozmowę z ajatollahem, w której al-Sistani wyjaśnił, że to nie on chodzi do polityków, ale oni przychodzą do niego. Mówi im wtedy to, co muszą wiedzieć, żeby wprowadzać pokój i braterstwo. – Nie jestem politykiem, powtarzał kilkakrotnie, ale człowiekiem wiary, który chce pokoju dla całego kraju – cytował hierarcha słowa szyickiego przywódcy.

>>> Modlitwa za wizytę Ojca Świętego w Iraku

Zdaniem biskupa, już sam przyjazd papieża „jest zwycięstwem pokoju nad przemocą”. Przyznał jednak, że są osoby niezadowolone z tej podróży oraz takie, które obawiają się, że w jej trakcie „wydarzy się coś niedobrego”. Ale najbardziej rozpowszechnioną reakcją wśród Irakijczyków, chrześcijan i niechrześcijan, jest radość. Ludzie chcą zobaczyć i pozdrowić papieża. Wizyta ta będzie, oczywiście, różniła się od innych podróży Franciszka, gdyż z powodu pandemii i bezpieczeństwa nie będą mogły się gromadzić tłumy. – Jednak sama jego obecność będzie źródłem pokoju i świadczeniem o Dobrej Nowinie, którą chce on głosić wszystkim – powiedział bp Warduni.

 

Galeria (7 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze