Iraccy chrześcijanie, fot. EPA/AHMED JALIL

Irak: czym jest „post Niniwy”?

Chaldejscy chrześcijanie w Iraku, podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczęli dzisiaj trzydniowy okres modlitwy, określany jako „Post Niniwy”. Modlitwa, zainicjowana przez patriarchę chaldejskiego kard. Louisa Sako, ma na celu wypraszanie łask dla kraju, zwłaszcza daru pokoju i zakończenia pandemii.

W trakcie tego preludium do Wielkiego Postu, przez trzy dni, Chaldejczycy podejmują się duchowych ćwiczeń. Powstrzymują się od jedzenia i picia od północy do południa następnego dnia, oraz unikają spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Biorą także udział w codziennej Eucharystii i innych nabożeństwach.

>>> Brazylia: nawałnice i powodzie po katastrofalnej suszy

Praktyka „postu Niniwy” nawiązuje do wezwania skierowanego przez proroka Jonasza do mieszkańców tego zdemoralizowanego miasta. Znajdowało się ono na terenie dzisiejszego Mosulu, metropolii w północnym Iraku, która od 2014 do 2017 roku pozostawała w rękach dżihadystów. Jak czytamy w Biblii, podjęta pokuta poruszyła Boga, który uratował miasto przed zniszczeniem.

fot. unsplash

Obecnie modlitwa, zainicjowana przez patriarchę chaldejskiego kard. Louisa Sako, ma na celu wypraszanie łask dla kraju, zwłaszcza daru pokoju i zakończenia pandemii. Iracki duchowny przygotował w tym roku refleksje i komentarze do Księgi Jonasza. W swoim wideoprzesłaniu, poruszył m.in. temat bezinteresowności i uniwersalności orędzia zbawienia danego przez Chrystusa. Według kardynała, autor tekstu pragnie ukazać, że „zbawienie obiecane przez Boga jest dla wszystkich, a Jego nieskończone miłosierdzie obejmuje każdego, kto się nawraca”.

>>> Redemptoris Missio: dramatyczna sytuacja w Afganistanie, potrzebna pomoc

Autor natchniony „dostrzega w sposób wzniosły nieuchronną prawdę o miłosnej solidarności Boga z grzesznikami oraz o Jego pragnieniu ich zbawienia”. Prorok Jonasz, choć wydaje się zamknięty oraz posługuje się groźbą boskiej kary, a potem oburza na samego Boga za jego łaskę wobec poszczących Niniwitów, ostatecznie cieszy się z przemiany, jaka dokonała się także dzięki jego przepowiadaniu. „Księga Jonasza uczy nas ufać miłosierdziu Bożemu, modlić się za innych i cieszyć się z ich skruchy, zamiast się smucić. To przesłanie do wszystkich” – dodał duszpasterz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze