Irlandia: biskupi bronią życia nienarodzonych dzieci
W odpowiedzi na przygotowywaną ustawę, legalizującą aborcję, episkopat Irlandii zapowiada utworzenie Rady ds. Życia, która pomoże w niesieniu pomocy zarówno matkom, jak i nienarodzonym dzieciom. Biskupi opublikowali też „Kodeks standardów etycznych w opiece zdrowotnej”, który upomina się m.in. o możliwość korzystania przez personel medyczny z klauzuli sumienia.
Decyzję o powołaniu Rady ds. Życia, irlandzcy biskupi podjęli podczas letniej sesji plenarnej episkopatu, która odbyła się w Maynooth. W komunikacie podsumowującym obrady, hierarchowie piszą, że powołanie takiej rady jest koniecznością, wobec uchylenia tzw. „ósmej poprawki” do irlandzkiej konstytucji, która gwarantowała takie samo prawo do życia nienarodzonemu dziecku, jak i jego matce. „Dla nas, jako Kościoła żarliwie troszczącego się o dar życia i chcącego wspierać zarówno matkę, jak i jej nienarodzone dziecko, konieczne jest poszukiwanie nowych dróg, by odpowiedzieć na tę nową i niezwykle wymagającą rzeczywistość” – napisali hierarchowie. Zapowiedzieli, że Rada ds. Życia zostanie powołana do marca przyszłego roku.
Biskupi wyrazili też wdzięczność wszystkim, którzy w niedawnym referendum opowiedzieli się za życiem. Przyznali, że przy okazji dyskusji toczącej się wokół zmiany prawa aborcyjnego, wysłuchali wielu poruszających historii matek, które z powodu ciąży znalazły się w trudnej sytuacji. „W następstwie referendum stało się jasne, że wszyscy musimy promować kulturę opiekuńczą, społeczeństwo wspierające, tak, aby kobieta, która znajdzie się w kryzysie podczas ciąży mogła znaleźć praktyczną pomoc i opiekę” – napisali.
W komunikacie biskupi napisali też o swoich obawach, związanych z liberalizacją prawa aborcyjnego – m.in. o tym, że doprowadzi ono do zwiększenia liczby dokonywanych aborcji. Przypomnieli też, że każdy z lekarzy i pracowników medycznych musi mieć prawo działania w zgodzie ze swoim sumieniem i byłoby „wielką niesprawiedliwością” zmuszanie tych osób, nawet w sposób pośredni, do podejmowania działań raniących ich sumienia. W tym celu odesłali do opublikowanego przed kilkoma dniami „Kodeksu standardów etycznych w opiece zdrowotnej – dokumentu episkopatu Irlandii upominającego się m.in. o przestrzeganie klauzuli sumienia.
Dokument ten wzbudził w mediach ożywioną dyskusję. Zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego przekonują m.in., że w oparciu o kodeks, Kościół będzie „wymuszał” na lekarzach zaniechanie wielu dostępnych dziś zabiegów, m.in z zakresu diagnostyki prenatalnej. Snują też przypuszczenia, że rząd Irlandii pozbawi podmioty kościelne, m.in. zgromadzenia zakonne, możliwości zarządzania państwowymi placówkami medycznymi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |