fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Jak przebiega formacja misyjna Polaków?

O formacji misyjnej i udziale Polaków w watykańskich strukturach misyjnych mówiono na ogólnopolskiej konferencji upamiętniającej 400. rocznicę powołania Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Spotkanie, które odbywa się w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym, zorganizowano w ramach trzydniowego zebrania Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Misjolog ks. dr Marek Rostkowski OMI przedstawił zagadnienie formacji misyjnej jako zadania należącego do kompetencji Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Rozkrzewiania Wiary.

Jak podkreślił, od chwili powołania Kongregacji formacja duchowieństwa stawiana była za jeden z najważniejszych celów istnienia tej instytucji. Służy temu Collegio Urbano (dziś uniwersytet Urbanianum) w Rzymie. Na jego czterech wydziałach i dwóch instytutach studiuje ok. 1500 studentów, z których większość wraca do swoich krajów – na tereny misyjne. Przez dziesięciolecia wychodzili z jego murów kardynałowie, arcybiskupi i biskupi związani mocno z krzewieniem wiary na terenów misyjnych podległych Kongregacji Rozkrzewiania Wiary.

>>> Argentyna: biskup zrezygnował po konflikcie z częścią duchowieństwa wokół Komunii na rękę

Kongregacja – podkreślał prelegent – zawsze kładła nacisk na to, aby uczniowie wstępujący w szeregi studentów Urbanianum a pochodzący z krajów europejskich – wyjeżdżali po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia na misje, natomiast ci przybywający się uczyć z krajów misyjnych – wracali do swoich ojczyzn, aby kontynuować krzewienie wiary.

Rozwój formacji misyjnej nastąpił zwłaszcza po tym, jak na terenach misyjnych zaczęto tworzyć seminaria duchowne, w które wstępowali miejscowi, przyszli ewangelizatorzy.

Kongregacja Rozkrzewiania Wiary obejmuje obecnie swoją jurysdykcją 1000 diecezji na całym świecie, ma 1400 katechistów, prowadzi także 100 instytutów afiliowanych do Urbanianum, które na terenach misyjnych prowadzą działalność edukacyjną przynajmniej w stopniu bakalaureatu.

Formacji misyjnej od wielu lat służy także Papieska Biblioteka Misyjna. Od 1933 r. tworzona jest bibliografia misyjna, zawierająca publikacje z dziedziny historii, prawodawstwa i bieżącej problematyki misji.

fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych mówił z kolei o Polakach w strukturach Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Jak zaznaczył, na wielu płaszczyznach, także tej misyjnej, Polacy – księża, zakonnicy i siostry zakonne – tworzą bardzo potrzebne struktury watykańskich urzędów, rad i instytucji pomocniczych.

Polscy pracownicy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów powoływani byli też do innych zespołów. – Warto wspomnieć o zagadnieniach dialogu z Kościołem w Chinach, przygotowanie obchodów Roku Jubileuszowego 2000 i konsultacje przy obchodach Światowych Dni Młodzieży – poinformował ks. Będziński.

>>> Chrześcijanom w Syrii grozi wyginięcie

Z dorobku naukowego polskich profesorów czerpał m.in. Jan Paweł II. Prelegent wspomniał też o działalności Papieskich Dzieł Misyjnych na poziomie generalnym i dyrekcji krajowej w Polsce. Od kilku lat dzięki obecności Polaków w tychże strukturach nawiązuje się ścisła współpraca przy wydawaniu wspólnych publikacji, wystąpieniach konferencyjnych i sympozjalnych czy prowadzeniu wspólnych grantów naukowych oraz występowaniu polskich naukowców z dziedziny misjologii jako ekspertów w Kongregacji ds. Ewangelizacji.

Prelegent przypomniał też sylwetkę i zasługi kard. Mieczysława Ledóchowskiego (1822-1902), metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego, prymasa Polski w latach 1866–1886 oraz prefekta Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w latach 1892–1902.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze