Lebanon fot. EPA/NABIL MOUNZER

Jak wyglądają przygotowania do Bożego Narodzenia w Uzbekistanie?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Każdego roku tydzień przed świętami Bożego Narodzenia wspólnota prezbiterów oraz zakonników obecnych w Uzbekistanie spotyka się, aby przeżyć dwa dni odnowy duchowej i złożyć sobie życzenia. Stanowi to również okazję do zorganizowania celebracji świątecznych oraz podzielenia się różnymi zadaniami, aby jak najlepiej przygotować wspólne świętowanie, na które bardzo oczekują wierni – powiedział Agencji Fides franciszkanin bp Jerzy Maculewicz OFM Conv., administrator apostolski Uzbekistanu.

W Uzbekistanie żyje około 3 tys. katolików. Są skupieni w pięciu najważniejszych miastach kraju. Stanowią zatem niewielką mniejszość. 80% ludności kraju wyznaje islam, natomiast około 8% przynależy do Kościoła prawosławnego.

Biskup-zakonnik podkreślił, że katolicy stanowią oczywiście „małą trzódkę”, ale bardzo intensywnie przeżywają okres Adwentu. „Czujemy się dobrze, modlimy się i idziemy do przodu. Nie zniechęcamy się” – zapewnia bp Maculewicz, przywołując swoje ostatnie krótkie wizyty z różnych lokalnych wspólnotach.

Zobacz także
Wasze komentarze