Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, fot. EPA/VALENTYN OGIRENKO

Japonia: minister Zbigniew Rau spotkał się z polskimi misjonarzami

Przybywający w Japonii z wizytą oficjalną minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau spotkał się 11 maja w Tokio z działającymi w tym kraju polskimi misjonarkami i misjonarzami, a także z przedstawicielką miejscowej Polonii. Ministrowi towarzyszyli ambasador RP Paweł Milewski i kilku współpracowników polskiej placówki dyplomatycznej.

We wspólnym obiedzie w dzielnicy Roppongi wzięło udział 7 misjonarzy: salezjanów, dominikanów i werbistów, dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej oraz zamieszkała od lat w Japonii polska dziennikarka i pisarka katolicka Dorota Hałasa.

Rozmawiano m.in. o znaczeniu posługi misjonarskiej w kraju, który z jednej strony uważany jest za zdecydowanie sintoistyczno-buddyjski, z drugiej zaś nie tylko nie widać w nim żadnej wrogości w stosunku do wartości, o których mówią i starają się świadczyć misjonarze chrześcijańscy, ale wprost przeciwnie – jest on wyraźnie na nie otwarty.

>>> Japonia. Sakura na zmartwychwstanie

zdjęcie poglądowe. fot. pexels.com/Rodnae

Salezjanin ks. Jan Bury, który najdłużej z tej grupy przebywa w Japonii – na kapłana wyświęcił go w lutym 1981 św. Jan Paweł II w czasie swe wizyty w tym kraju – powiedział, iż „spotkanie szefa MSZ z nami świadczy o «normalności», gdyż działający tu przez długie lata polscy misjonarze są też w jakimś stopniu ambasadorami naszego kraju”. Podziękował szefowi polskiej dyplomacji za to, że znalazł on czas na to spotkanie „wciśnięte” między wykład dla studentów na uniwersytecie Waseda (o historii stosunków polsko-japońskich i o współczesnych wyzwaniach, stojących przed obydwoma państwami) a wizytę u premiera Fumio Kishidy.

Wszyscy obecni zauważyli, że w tle ich działalności misjonarskiej znajdują się wspaniałe postacie ich świętych poprzedników, jak choćby św. Maksymiliana Kolbego czy sługi Bożego brata Zenona Żebrowskiego, którzy nie przestają być swego rodzaju wyzwaniem dla ich następców.

>>> Japonia: siostry zakonne włączają się w pomoc migrantom i walkę z handlem ludźmi

Wizyta św. Jana Pawła II w lutym 1981 – pierwszy w historii pobyt papieża w Japonii – stanowiła punkt zwrotny w dziejach chrześcijaństwa w tym kraju. Świadczyły o tym organizowane później różne sesje i wystawy temu poświęcone, np. kilka lat temu na uniwersytecie Sophia w Tokio. Teraz z kolei, już po pandemii, w stołecznym Centrum Katolickim Nikola Bare rozpocznie się kurs studiowania pism papieża-Polaka, począwszy od jego encykliki „Dominum et vivificantem” z 1986 (o Duchu Świętym).

Niektóry misjonarze podarowali ministrowi różne pamiątki i napisane przez siebie książki. M.in. ks. Janusz Kucicki, profesor na uniwersytecie werbistów Nanzan w Nagoi, wręczył mu zbiór swoich wierszy, napisanych w kilku językach i poświęconych tragedii wojny na Ukrainie, a Dorota Hałasa – swoją książkę „Chrystus w kraju samurajów”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze