fot. Pexels

Japonia: polscy misjonarze odznaczeni Krzyżem Komandorskim

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dwóch polskich misjonarzy, pośmiertnie o. Mieczysław Maria Mirochna OFM Conv. , oraz działający obecnie w okolicach Nagoi polski salezjanin o. Jan Bury otrzymali Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 21 października br. w Ambasadzie RP w Tokio.

Aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu, szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej min. Krzysztof Szczerski. Zaznaczono, że odbywaj zostali uhonorowani za „wybitne zasługi w promowaniu Polski, za popularyzowanie polskiej kultury i niesienie pomocy osobom potrzebującym”.

Zmarły 15 lutego 1989 r. w opinii świętości o. Mirochna, kontynuator dzieła misyjnego św. Maksymiliana Kolbego zasłynął jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Rycerstwa Niepokalanej w 1949 r. Siostry znane są w Japonii szczególnie z prowadzenia sierocińca dla dzieci niepełnosprawnych w pobliżu Nagasaki.

W imieniu zmarłego odznaczenie odebrał tutejszy prowincjał franciszkanów konwentualnych o. Seraphim A. Takeuchi.

Japonia

domena publiczna

Z kolei ks. Jan Bury, który działa od ponad 40 lat w Japonii,zajmuje się szczególnie prowadzeniem salezjańskich przedszkoli. W swoim przemówieniu podkreślił „niezwykłą tolerancję mieszkańców tego kraju, która pozwala na katolicką działalność edukacyjną w przedszkolach ( a można dodać, że właściwie na wszystkich szczeblach japońskiego systemu edukacyjnego), do których uczęszczają prawie bez wyjątku dzieci buddyjskie”. Przypomniał , że w czasie ogłoszonego w Polsce w 1981 r. stanu wojennego, gdy salezjanie opiekowali się polskimi marynarzami – azylantami, „policja darzyła nas tak dużym zaufaniem, że marynarze mogli wyjść na miasto pod jednym warunkiem, że będzie im towarzyszyła osoba duchowna pochodząca z Polski. Zadziwiająca tolerancja w tym kraju dotyczyła nawet osoby cesarza Hirohito – dziadka obecnego cesarza. – Pobierał on nauki dotyczące edukacji katolickiej od brata późniejszego kardynała Stephena Fumio Hamao – przypomniał o. Jan Bury.

Wiele ciepłych słów pod adresem polskich misjonarzy i misjonarek pracujących w Japonii wypowiedziała też pani Agata Kornhauuser-Duda, który reprezentuje małżonka – prezydenta RP Andrzeja Dudę i przewodniczy polskiej delegacji na uroczystość intronizacji cesarza Naruhito. Odbyła się ona 22 października.

Zobacz także
Wasze komentarze