fot. Pexels

Japonia: polscy misjonarze odznaczeni Krzyżem Komandorskim

Dwóch polskich misjonarzy, pośmiertnie o. Mieczysław Maria Mirochna OFM Conv. , oraz działający obecnie w okolicach Nagoi polski salezjanin o. Jan Bury otrzymali Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 21 października br. w Ambasadzie RP w Tokio.

Aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu, szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej min. Krzysztof Szczerski. Zaznaczono, że odbywaj zostali uhonorowani za „wybitne zasługi w promowaniu Polski, za popularyzowanie polskiej kultury i niesienie pomocy osobom potrzebującym”.

Zmarły 15 lutego 1989 r. w opinii świętości o. Mirochna, kontynuator dzieła misyjnego św. Maksymiliana Kolbego zasłynął jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Rycerstwa Niepokalanej w 1949 r. Siostry znane są w Japonii szczególnie z prowadzenia sierocińca dla dzieci niepełnosprawnych w pobliżu Nagasaki.

W imieniu zmarłego odznaczenie odebrał tutejszy prowincjał franciszkanów konwentualnych o. Seraphim A. Takeuchi.

Japonia

domena publiczna

Z kolei ks. Jan Bury, który działa od ponad 40 lat w Japonii,zajmuje się szczególnie prowadzeniem salezjańskich przedszkoli. W swoim przemówieniu podkreślił „niezwykłą tolerancję mieszkańców tego kraju, która pozwala na katolicką działalność edukacyjną w przedszkolach ( a można dodać, że właściwie na wszystkich szczeblach japońskiego systemu edukacyjnego), do których uczęszczają prawie bez wyjątku dzieci buddyjskie”. Przypomniał , że w czasie ogłoszonego w Polsce w 1981 r. stanu wojennego, gdy salezjanie opiekowali się polskimi marynarzami – azylantami, „policja darzyła nas tak dużym zaufaniem, że marynarze mogli wyjść na miasto pod jednym warunkiem, że będzie im towarzyszyła osoba duchowna pochodząca z Polski. Zadziwiająca tolerancja w tym kraju dotyczyła nawet osoby cesarza Hirohito – dziadka obecnego cesarza. – Pobierał on nauki dotyczące edukacji katolickiej od brata późniejszego kardynała Stephena Fumio Hamao – przypomniał o. Jan Bury.

Wiele ciepłych słów pod adresem polskich misjonarzy i misjonarek pracujących w Japonii wypowiedziała też pani Agata Kornhauuser-Duda, który reprezentuje małżonka – prezydenta RP Andrzeja Dudę i przewodniczy polskiej delegacji na uroczystość intronizacji cesarza Naruhito. Odbyła się ona 22 października.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze