Fot. pixabay.com

Jesienią rusza kolejna edycja Wolontariatu Syberyjskiego

16 wolontariuszy wyjedzie jesienią na Wschód, by wspierać mieszkańców krajów byłego Związku Radzieckiego. W październiku rusza kolejny nabór do 4. edycji Wolontariatu Syberyjskiego – powiedział dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie chrystusowiec ks. Leszek Kryża.

Jak wyjaśnił ks. Kryża, idea Wolontariatu Syberyjskiego zrodziła się na Syberii wśród pracujących tam duszpasterzy i sióstr zakonnych.

– To w nich pojawiło się takie pragnienie, żeby ludzie świeccy z Polski przyjechali na Syberię pomóc im w pracy, ale przede wszystkim budować wzajemne więzi przyjaźni. To było podstawą powołania Wolontariatu Syberyjskiego – podkreślił ks. Kryża.

>>> Syberia. U Świętego Stanisława [MISYJNE DROGI]

Poinformował, że program ruszył w 2017 roku. „Zgłosiło się wtedy ponad 40 osób. Za wzór posłużył nam wolontariat skierowany na Afrykę, Amerykę Południową i Azję prowadzony przez księży pallotynów” – zaznaczył.

Przygotowania

Dodał, że przed wyjazdem wolontariusze spotykają się kilka razy w roku na sesjach weekendowych, podczas których uczestniczą w wykładach przygotowujących ich do pracy na misjach, a także spotkaniach z osobami ze Wschodu. Większość spotkań formacyjnych odbywa się w Wyższym Seminarium Duchowym w Ołtarzewie k. Ożarowa Mazowieckiego. „Ważną rolę odgrywają też spotkania formacyjne, będące przygotowaniem duchowym” – zastrzegł ks. Kryża.

– Zależy mi na tym, by ten program budował więzi między Polakami a ludźmi na Syberii. Szczególnie z naszymi rodakami mieszkającymi tam, ale nie tylko, bo przecież idziemy do wszystkich, którzy nas zapraszają – podkreślił dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

>>> Misjonarz z dalekiej Rosji: Syberia to duchowa pustyniaJego zdaniem „wolontariusze wracają do Polski z zupełnie innym doświadczeniem Wschodu”. „My często jesteśmy więźniami stereotypów. Myślimy: Wschód i od razu mamy skojarzenia: daleko, zimno i biednie. Na to wszystko nakładają się nasze historyczne uwarunkowania i zaszłości. Nie chcemy przekreślać naszej historii, ale chcemy budować do przodu. I to się dzieje” – zaznaczył.

Podkreślił, że pomiędzy wolontariuszami a osobami, które odwiedzają, nawiązują się trwałe przyjaźnie.

– Te osoby korespondują ze sobą, odwiedzają wzajemnie po zakończeniu wolontariatu – mówił.

Rosja, życie codzienne. fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Kto może zostać wolontariuszem?

Ks. Kryża poinformował, że wolontariuszami zostają ludzie w różnym wieku, reprezentujący najróżniejsze zawody.
– Mamy wolontariuszy, którzy dopiero zdali maturę, ale i takich, którzy przeszli już na emeryturę i chcą w ten sposób zrobić coś dobrego. Są osoby o różnym statusie społecznym, z różnym wykształceniem. To jest niesamowite bogactwo tego wolontariatu – ocenił.

Według ks. Kryży, osoby starsze wnoszą do wolontariatu swoje bogate życiowe doświadczenie.
– Mogą naprawdę wiele zaoferować zarówno tym, do których jadą, ale i tym, z którymi jadą, bo często zespoły wolontariuszy są mieszane – osoby starsze jadą razem z młodszymi – wyjaśnił.

>>> 250 członków Wspólnoty Sant’Egidio spędzi wakacje z uchodźcami na wyspie Lesbos

Ks. Kryża przypomniał, że w 2021 r. zakończyła się już 4. edycja Wolontariatu Syberyjskiego. Przypomniał, że dwójka wolontariuszy z Polski pracuje obecnie w miejscowości Kapszagaj na południu Kazachstanu, gdzie ks. Artur Zaraś prowadzi dom dziecka.
– Nasi wolontariusze pomagają mu zorganizować wakacyjny wyjazd dla dzieci z tego domu – powiedział.

Ks. Kryża poinformował, że wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia.
– Przeszkodą nie jest nawet nieznajomość języka. Jedyne wymagania to otwartość na drugiego człowieka i gotowość niesienia pomocy oraz chęć dawania świadectwa – zastrzegł.

EPA/ANATOLY MALTSEV

Wyjaśnił, że wyjazdy trwają średnio od dwóch tygodni do trzech miesięcy, a najczęściej obierane kierunki to: Rosja, Kazachstan, Ukraina i Rumunia. Dodał, że zgłoszenia można nadsyłać do 4 października 2020 r. na adres: [email protected]

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie powstał w 1989 r. jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie z inicjatywy kard. Józefa Glempa. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1992 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze