Kamerun: kard. Tumi odzyskał wolność
Arcybiskup-senior Duali kard. Christian Tumi odzyskał 6 listopada wolność. Został on uprowadzony dzień wcześniej ok. godz. 18 na drodze z Bamendy do Kumo w północno-zachodniej części Kamerunu. Informując o tym watykańska agencja misyjna Fides podała, powołując się na miejscowe źródła, że rozmowy w sprawie uwolnienia 90-letniego purpurata rozpoczęły się prawdopodobnie wkrótce po jego porwaniu. Jednocześnie oznajmiono, że 11 innych osób, uprowadzonych wraz z kardynałem, w tym miejscowy tradycyjny przywódca Fon Sehm Mbinglo II, nadal pozostaje w rękach porywaczy.
Już od rana 6 bm. wierni z departamentu, w którym doszło do porwania, organizowali spontaniczne manifestacje, żądające zwolnienia uprowadzonych, przede wszystkim kardynała i wodza.
“Wierzymy, że kardynała i pozostałe osoby zostaną uwolnieni cali i zdrowi. Szukamy wszelkich możliwych dróg, aby zapewnić ich wyjście na wolność. Wzywamy Kameruńczyków, aby prosili o to Boga” – powiedział agencji biskup Kumbo George Nkuo, dodając, że jest optymistą w tej sprawie.
>>> Liban przechodzi kryzys duchowy i egzystencjalny
Według znawców życia publicznego porywaczami wydają się być separatyści „ambazonianie”, na których czele stoi samozwańczy „generał Chaomao” – były pasterz, oskarżany o „przyprowadzanie dzieci do szkoły”. 24 października ośmioro z nich zabili domniemani agresorzy separatyści w mieście Kumba na południowym zachodzie kraju podczas ataku na ich kolegium – Międzynarodową Akademię Dwujęzyczną Matki Franciszki.
Uprowadzenie sędziwego purpurata potępiło wielu Kameruńczyków. Doszło do niego w niespełna tydzień po porwaniu 11 nauczycieli z Prezbiteriańskiego Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Kumbo.
Kardynał Tumi, który arcybiskupem metropolitą Duali był w latach 1991-2009, jest od dawna zaangażowany w rozwiązanie kryzysu, który od 2016 podzielił północny i południowy zachód kraju na tle językowym (języki francuski, który przeważa w kraju i angielski, mniejszościowy). Wielokrotnie wzywał rząd i separatystów anglojęzycznych do dialogu w sprawie znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |