fot. EPA/Angel Medina G.

Kard. Czerny o migrantach: budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych rozwiązań

Aby zaradzić problemowi migrantów należy zapobiegać przyczynom współczesnych „exodusów”. Budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych rozwiązań, one jedynie pogłębiają ludzkie cierpienie i konflikty – zaznaczył podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia urzędników wysokiego szczebla biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców.

W przemówieniu kard. Czerny zwrócił uwagę na dwa problemy, które można postawić w dwa lata po Światowym Forum Uchodźców. Po pierwsze, czy poprawił się system ochrony dla uchodźców, obejmujący trwałe rozwiązania i sprawiedliwy podział obciążeń i odpowiedzialności, w szczególności dla państw przyjmujących? Druga kwestia to pytanie o wpływ pandemii na osiągnięcie celów przyjętego przez ONZ globalnego porozumienia „Compact”, które miało być dokumentem regulującym przepływ ludności na całym świecie.

fot. EPA/Angel Medina G.

Przypomniał, że nadal stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że staniemy się obojętni na cierpienie uchodźców i niezliczonych „innych” uznamy jako „normalne” codzienne zjawisko. Przytoczył słowa Papieża Franciszka w Centrum Recepcji i Identyfikacji w Mytilene w Grecji, który powiedział, że sprawa uchodźców „to sprawa całego świata” i „kryzys humanitarny, który dotyczy wszystkich”, i któremu „trzeba stawić czoła wspólnie, ponieważ w dzisiejszym świecie rozwiązania fragmentaryczne są niewystarczające”.

Nie możemy odwracać wzroku, zaprzeczać naszemu wspólnemu człowieczeństwu czy lekceważyć tych, którzy cierpią lecz musimy otrząsnąć się z indywidualizmu, który wyklucza innych i obudzić serca głuche na potrzeby naszych bliźnich, a „budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych, zrównoważonych rozwiązań. Pogłębiają one jedynie ludzkie cierpienie i konflikty. (kard. Czerny)

Ponowił apel Papieża Franciszka, aby „powstrzymać tę katastrofę cywilizacyjną”, oraz wyraził uznanie „dla hojności i solidarności okazywanej przez kraje, które przyjmują i goszczą przesiedleńców”, co nie było by możliwe bez solidarności społeczeństwa obywatelskiego i wspólnot religijnych, które działają w terenie i często jako pierwsze zapewniają ochronę podczas sytuacji kryzysowych, co jest punktem wyjścia do stosowania trwałych rozwiązań.

Jesteśmy wdzięczni tym państwom, które podjęły konkretne zobowiązania, w szczególności w zakresie zwiększenia kwot przesiedleń oraz zapewnienia edukacji młodym uchodźcom. Zapobieganie, ochrona i trwałe rozwiązania są ze sobą nieuchronnie powiązane. (kard. Czerny)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze