Msza święta w zniszczonym bejrucie. fot. EPA/NABIL MOUNZER

Kard. Raï wzywa do wyborów i aktywnej neutralności w Libanie

Kard. Béchara Boutros Raï, maronicki patriarcha Antiochii, zwrócił się z apelem o przeprowadzenie w Libanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych oraz sformowanie nowego rządu, jak domagają się mieszkańcy tego kraju. Liban od miesięcy zmaga się z poważnym kryzysem społecznym, gospodarczym i politycznym. Tragiczna sytuacja pogorszyła się znacznie 4 sierpnia w wyniku wybuchu w porcie w Bejrucie, który spowodował  śmierć setek osób oraz tysiące rannych, a także pozbawił dachu nad głową wielu ludzi.

 

Kard. Raï opublikował „Memorandum dla Libanu i jego aktywnej neutralności”. Zawiera ono aktualizację wezwania skierowanego do ONZ oraz do wspólnoty arabskiej i międzynarodowej. Patriarcha tłumaczy w nim wszystkie racje historyczne, polityczne, ekonomiczne, kulturalne oraz te związane z bezpieczeństwem, które pobudzają Libańczyków do podjęcia drogi „neutralności”. Powinna ona stanowić fundament jedności kraju i zachowania jego dziedzictwa historycznego w czasie przemian geograficznych oraz politycznych.

fot. EPA/WAEL HAMZEH

Kardynał wskazuje, że neutralność Libanu jest siłą oraz gwarancją jego stabilności. Neutralny Liban może wnieść wielki wkład w stabilność regionu, obronę praw narodów arabskich oraz budowanie pokoju, a także w ustanowienie bezpiecznych i sprawiedliwych relacji pomiędzy krajami Bliskiego Wschodu i Europą. Apel zawarty w memorandum zawiera bardzo szczegółowe punkty: pokazuje racje historycznej propozycji, omawia samą koncepcję aktywnej neutralności, jej znaczenie jako źródła niezależności i stabilności Libanu, korzyści jakie płyną dla kraju oraz jego gospodarki jak również przedstawia konkluzje.

>>> Bejrut: odprawiał mszę św., kiedy nastąpił wybuch [WIDEO]

Samo pojęcie aktywnej neutralności oznacza odrzucenie przez Liban wchodzenia w koalicje oraz konflikty na poziomie regionalnym i międzynarodowym, powstrzymanie się od ingerowania w sprawy innych krajów. Następnie zakłada twórczy udział w inicjatywach solidarności oraz obrony praw na całym Bliskim Wschodzie. Liban może stanowić pomost pomiędzy różnymi kulturami, religiami oraz społeczeństwami, Wschodem i Zachodem. Trzecim aspektem aktywnej neutralności jest wzmocnienie państwa libańskiego, aby było zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze