Irak. fot. EPA/AHMED JALIL

Kard. Sandri: papież udzieli Irakowi pociechy i siły

„Podróż papieża do Iraku zapowiada się jako historyczne wydarzenie, bardzo odważny krok, przecierający drogę dialogowi i pojednaniu, szczególnie znaczący dla tych, którzy zapłacili wysoką cenę, a także poświęcili swoje życie” – taką opinię wyraził kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Ma on nadzieję, że dzięki papieskiej wizycie w Iraku uda się odtworzyć mozaikę ludzkiego i historycznego bogactwa Bliskiego Wschodu.

Argentyński purpurat zauważa, że chrześcijanie i inne społeczności w Iraku i Syrii często widzą własne kultury jako pogrzebane na skutek wieloletnich konfliktów. Tym bardziej wizyta Franciszka będzie wielkim gestem pocieszenia i dodaniem siły całemu społeczeństwu, życiu obywatelskiemu i politycznemu, a szczególnie osobom cierpiącym. Będzie to rodzaj uderzenia w dzwon dla całego Bliskiego Wschodu po tylu utrapieniach, które nadal istnieją w Syrii oraz w Libanie. Papież zachęci w tym kontekście do bycia ludźmi komunii oraz świadkami miłości Boga.

>>> Wizyta Franciszka w Iraku może pomóc chrześcijanom w powrocie 

EPA/GAILAN HAJI

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich odniósł się także do perspektywy powrotu młodych ludzi do swoich krajów po przymusowej emigracji. „Chrześcijanie, którzy chcą wrócić, muszą znaleźć wszystkie warunki bezpieczeństwa dla godnego życia. To oni jako ci, którzy być może ustabilizowali swoje życie dzięki innym członkom swoich rodzin, urządzonym już na Zachodzie, powinni powiedzieć «wracajmy». Ale jest oczywiste, że największe trudności stają przed tymi, którzy wracają, a nie przed tymi, którzy wyjeżdżają. Ci, którzy wracają, robią to dobrowolnie. Nie byłby to dla nich kraj dobrobytu, gdyby nie mogli uczestniczyć w życiu politycznym. Dlatego kładziemy mocny nacisk w Kongregacji na to, żeby dać młodym ludziom możliwość kształcenia się także w nauce społecznej Kościoła – podkreślił kard. Sandri. – Świeccy muszą budować swój własny kraj, swoją ojczyznę, a nie tylko otrzymywać instrukcje od swoich przywódców. Ty chrześcijaninie powinieneś wnosić wkład poprzez zasady Ewangelii w budowanie tego społeczeństwa, którego wszyscy pragniemy: inspirowanego przez Jezusa, przez encyklikę «Fratelli tutti» oraz godność mężczyzny i kobiety, aby można było żyć zgodnie z własnymi przekonaniami i wiarą”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze