amazonia franciszkanin

Fot. cathopic

Kardynał C. Hummes: Amazonia została ukrzyżowana

W związku z obchodzonym w tych dniach „Dniem Amazonii” emerytowany kardynał Cláudio Hummes ostrzegł przed niszczeniem lasów. „Ukrzyżowanie jest przyczyną cierpienia wielu synów i córek Bożych” – stwierdził przewodniczący nowej Konferencji Kościelnej Amazonii (Conferencia Eclesial de la Amazonia – CEAMA) w liście ogłoszonym w miniony weekend (3-5 września) przez episkopat Brazylii. Wyraził ubolewanie, że katastrofa ekologiczna osiągnęła „absurdalne rozmiary” i dodał, że w tym dniu należy zwrócić uwagę na dramatyczne pogorszenie sytuacji.

Purpurat brazylijski przypomniał, że tylko w sierpniu br. Państwowy Instytut Klimatyczny (INPE) odnotował w Amazonii 2228 pożarów, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. „Amazonia chwieje się pod naporem rolnictwa, górnictwa i nielegalnego wydobycia złota, a hektar po hektarze lasów znika coraz szybciej” – ostrzegł przewodniczący CEAMA.

>>> Brazylia uczy prostoty i wolności [ROZMOWA]

Powołując się na Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC) przytoczył możliwe skutki wycinki lasów: „Raport ten wskazuje, że w konsekwencji może dojść do sytuacji, gdy grunty orne zamienią się w pustynie, mogą wystąpić susze i skrajne zjawiska pogodowe, które bezpośrednio wpłyną także na produkcję żywności”.

Kardynał oskarżył też rolników o spekulację. Skrytykował, że „w imię zysku zatruwa się żywność, a także ziemię, wodę i powietrze. Ten model produkcji nie szanuje przyrody i w ostatecznym rozrachunku powoduje głód i nędzę”. Wskazał także na niebezpieczeństwo, że jeszcze większa liczba rdzennych mieszkańców Amazonii utraci swoje ziemie. Zwrócił ponadto uwagę, że obecnie w Kongresie, a także w Sądzie Najwyższym Brazylii czynione są starania zmierzające do obalenia zapewnionych przez konstytucję praw do ziemi ludności tubylczej.

>>> Przemierzył rowerem Afrykę. Historia pioniera polskiego reportażu

Pod rządami prezydenta Jaira Bolsonaro od końca 2018 roku ponownie wzrosła wycinka lasów w Amazonii. Wcześniej udało się zmniejszyć ją z ok. 28 000 kilometrów kwadratowych rocznie do 5 000 w 2012 roku. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy powierzchnia lasów Amazonii zmalała o kolejnych ponad 10 000 km kw.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze