Kolumbia: Kościół mediatorem w konflikcie pomiędzy państwem a lewicową partyzantką
Kościół katolicki został mediatorem w konflikcie pomiędzy władzami Kolumbii a lewicową partyzantką Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN). Organizacja ta uznawana jest m.in. przez USA i Unię Europejską za terrorystyczną. Jak podał przewodniczący Konferencji Episkopatu Kolumbii, Luis José Rueda, arcybiskup metropolita Bogoty, głównym negocjatorem ze strony Kościoła będzie ksiądz Hector Fabio Henao. Duchowny w strukturach kościelnych Kolumbii odpowiada za relacje państwo-Kościół. – Zaproszenie do stołu tych rokowań Kościół otrzymał z wdzięcznością oraz w poczuciu odpowiedzialności – napisał w komunikacie abp Rueda.
Z partyzantką ELN w pierwszych latach jej działania w dekadzie lat 60. XX w. związany był ksiądz katolicki Camilo Torres Restrepo. Duchowny, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1966 r., do dziś uchodzi za legendarną postać związaną z teologią wyzwolenia.
>>> Peru: biskupi wezwali obywateli ogarniętego zamieszkami kraju do zachowania spokoju
Władze Armii Wyzwolenia Narodowego regularnie od 2001 r. wznawiają rozmowy pokojowe z rządem Kolumbii. Dotychczas nie doszło w nich jednak do przełomu, a licząca ponad 2 tys. członków organizacja odmawia złożenia broni.
ELN, która wspierana była m.in. w broń przez reżim Kuby, wyznaje zasady marksizmu-leninizmu, a także odwołuje się do ideałów teologii wyzwolenia. Według kolumbijskich mediów w dekadzie lat 90. XX w. nastąpiła radykalizacja władz tej organizacji, która zaczęła dopuszczać się coraz brutalniejszych działań, w tym m.in. wymuszeń, porywania cywilów oraz udziału w handlu narkotykami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |