Kraków: Tydzień Misyjny w Polach Dialogu
Pola Dialogu związane z Pomocą Kościołowi w Potrzebie przeżywają tydzień misyjny wraz ze stowarzyszeniem Świeckich Misjonarzy św. Wincentego a Paulo MISEVI Polska. 25 października odbyło się spotkanie „Kościół na misjach” wraz z dyskusją przedstawicieli obu organizacji i misjonarzy.
– Wszyscy jesteśmy misjonarzami – zauważył ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie. – Jako chrześcijanie mamy wykorzystywać mandat misyjny niezależnie, gdzie jesteśmy: czy tu w Polsce, czy w Afryce, czy Ameryce – dodał uczestnik dyskusji. W panelu dyskusyjnym „Kościół na misjach” udział wzięły także: s. Małgorzata Słomka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, która przez dziesięć lat posługiwała na misjach w Magadanie w Rosji oraz Olga Figiel, prezes Stowarzyszenia MISEVI Polska, która od ponad pięciu lat koordynuje działania wolontariuszy w Polsce i poza jej granicami m.in. na Madagaskarze, w Beninie, Kazachstanie i Ukrainie.
– Dla mnie zadanie misyjne Kościoła to to, czego Jezus oczekuje ode mnie. Czego oczekuje od dojrzałej miłości w moim życiu – dzieliła się s. Małgorzata. – Jeżeli przyjęłam miłość Jezusa w moim życiu, to czuje się zobligowana, by się tym dzielić – zaznaczyła misjonarka, która swoją posługę w Rosji podejmowała w warunkach dużej biedy, wśród ludzi, którzy mają za sobą doświadczenie łagrów i silnej ateizacji. – Moje dzieło ewangelizacji odbywało się przede wszystkim w relacji z ludźmi. Zanim zaczęło się mówić o Panu Bogu, trzeba było tych ludzi zacząć kochać – podsumowała s. Małgorzata.
Dzięki współpracy obu organizacji można skorzystać z wielu spotkań w tematyce misyjnej. Na spotkaniach w Polach Dialogu można było wysłuchać licznych świadectw wolontariuszy, którzy posługiwali na Madagaskarze, na Ukrainie i, po raz pierwszy w tym roku, w Kazachstanie. Wystawa zdjęć „Żyj z misją” prezentowana będzie w Polach Dialogu do połowy listopada. Wszyscy chętni mogli także przeżyć Mszę św., w której zawarto elementy obrzędów liturgicznych z krajów misyjnych. Zwieńczeniem tygodnia dla stowarzyszenia MISEVI będzie V Jubileuszowa Gala „Żyj z misją”.
– Nasze Stowarzyszenie PKWP jest związane z misjami Kościoła. Wspieramy misjonarzy i mamy z nimi stały kontakt. Również dzięki nim dochodzą do nas wiadomości z różnych krajów świata dotyczące sytuacji chrześcijan – mówi Konrad Ciempka, pracownik PKWP w Krakowie.
– Organizujemy takie spotkania i zapraszamy na nie jak najwięcej ludzi, żeby podnieść świadomość, że nie jesteśmy sami na świecie. Pokazujemy, że są osoby, które chociaż z jednej strony są daleko, to są przecież obok nas – podsumowuje inicjatywę Olga Figiel z MISEVI. – Liczymy, że takie wydarzenia pozwolą uczestnikom spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. I w jakichkolwiek znajdują się sytuacjach dostrzegą, że w naszym kraju naprawdę im niczego nie brakuje i że wystarczy to dostrzec i się z tego cieszyć – dodaje.
– Tydzień Misyjny w Polach Dialogu przyciąga sporo osób, zarówno naszych stałych bywalców, ale także wielu młodych ludzi, którzy są zainteresowani misjami Kościoła. Wierzymy, że dzięki takim różnorodnym spotkaniom młodzi ludzie zdecydują się na wyjazd na misje, aby służyć innym – podsumowuje Konrad Ciempka.
Stowarzyszenie MISEVI Polska to część międzynarodowego Stowarzyszenia Świeckich Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Organizacja wywodzi się z Hiszpanii i zostało założone w latach 90. XX wieku, od tamtej pory realizuje wiele projektów misyjnych na całym świecie. W Polsce wolontariusze działają od 5 lat. Aktualnie na rocznym wolontariacie na Madagaskarze przebywają 4 osoby. W wakacje 28 osób posługiwało na Madagaskarze, na Ukrainie i w Kazachstanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |