„Kredkobranie” dla polskich dzieci na Litwie, Białorusi i Ukrainie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do końca września można wesprzeć polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. – Z serca dziękujemy wszystkim, którzy wspomagają w Polsce inicjatywę „Kredkobranie” – mówi Anna Lastowska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu. Akcja prowadzona jest w Małopolsce przez Fundację „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.

Akcja jest wielką pomocą dla tamtejszych rodziców, którzy chcą, by ich dzieci w polskich szkołach zdobywały edukację w duchu narodowym. – Cieszymy się, że traktujcie nas jak swoich rodaków i nas wspieracie. To oznaka naprawdę szczerych i otwartych na potrzeby innych serc – podkreśla Lastowska.

Tomasz Konturek, koordynator inicjatywy, wskazuje, że jest ona odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego mieszkających na Kresach. – Ich rodziców często na to nie stać tornistry w pełni zaopatrzone w przybory szkolne. Zbieramy więc takie wyposażenie, ale również materiały plastyczne oraz nowe egzemplarze lektur szkolnych – opisuje.

Z uwagi na trwające obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości inicjatywa przebiega pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”. Akcja z każdym dniem cieszy się coraz większym zainteresowaniem ludzi dobrej woli.

Choć miała trwać tylko na terenie województwa małopolskiego, zgłaszają się darczyńcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny. – Zdarzają się zapytania czy osoby prywatne lub szkoły mogą dołączyć do akcji przez przeprowadzenie zbiórki najpierw w swoim środowisku, a później przekazanie nam zebranych lektur i przyborów. Taka forma jest możliwa – potwierdza Konturek.

Zobacz także
Wasze komentarze