Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

Królowa, przed którą klęka Kolumbia [+GALERIA]

Polacy uznają Maryję za Królową i chlubią się wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Kolumbia również ma swoją Patronkę i Królową. To Dziewica z Chiquinquirá. W 1919 r. władze Kolumbii poświęciły Jej kraj jako Królowej.

Jej wspomnienie hucznie obchodzi się 9 lipca. Nie ma wtedy jednak tak wielkich pielgrzymek, jak te, które idą do sanktuariów maryjnych w Meksyku czy na naszą Jasną Górę. Natomiast w licznie rozsianych po Kolumbii sanktuariach pod wezwaniem Naszej Pani Różańcowej z Chiquinquirá odbywają się fiestas patronales, czyli uroczyste odpusty ku Jej czci. Jednym z takich miejsc jest sanktuarium ustanowione w bazylice mniejszej w miejscowości La Estrella. Jeszcze niedawno była to niewielka mieścinka, dzisiaj praktycznie przylega do wchłaniającej pobliskie miejscowości dużej metropolii Medellin. Uczestniczyliśmy w jednym z wydarzeń centralnych święta patronalnego – uroczystej mszy pod przewodnictwem bp. José Mauricio Véleza Garcíi, biskupa pomocniczego archidiecezji Medellin, oraz procesji, podczas której tłumy przemierzały ulice La Estrelii przez prawie trzy godziny (!).

>>> Kościół tutaj zyskał taki szacunek, że ma wstęp nawet tam, gdzie nie może wejść policja [ROZMOWA]

Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

Matka Boża Różańcowa z Chiquinquirá

Wizerunek Matki Bożej Różańcowej z Chiquinquirá jest dosyć specyficzny. Nie przedstawia bowiem jedynie Maryi, lecz także dwóch świętych – stojącego po Jej lewej stronie św. Antoniego i św. Andrzeja Apostoła (z prawej). Widzimy na oryginalnym obrazie, że korpus Matki Bożej jakby nieco zanikł. Co ciekawe, cały obraz był podobno znacznie bardziej zniszczony, ale miał w sposób cudowny się naprawić. Ale zacznijmy od początku.

Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

Jednym z konkwistadorów, który osiadł na terenie dzisiejszej Kolumbii, był Antonio de Santana. W ramach swojej encomiendy (prawo do korzystania z pracy i zbierania podatków od ludności indiańskiej na danym terenie, która była osobiście wolna) zarządzał terenami Suta i właśnie Chiquinquirá. Był to człowiek niezwykle religijny, a szczególną pobożność miał do Matki Bożej Różańcowej. Poprosił więc o namalowanie obrazu z Jej wizerunkiem do swojej prywatnej kaplicy w Suta. Uczynił to artysta Alonso de Narváez w 1560 r.

Po śmierci wspomnianego encomendero, wdowa po nim przeniosła obraz do kaplicy w Chiquinquirá. Minęło już trochę lat od stworzenia wizerunku, który przez wilgoć zaczął się niszczyć. Poza dziurami i czarnymi plamami duże fragmenty dzieła się po prostu zamazywały.

>>> Stołówka i taras widokowy w walce z ubóstwem i przestępczością [REPORTAŻ]

Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl
Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

W piątek 26 grudnia 1586 r. szwagierka Antonia de Santana, María Ramos, modliła się przed wizerunkiem przez wiele godzin. Kiedy wychodziła, spotkała Indiankę o imieniu Isabel, która przyszła do kościoła ze swoim kilkuletnim synkiem. Mały Miguel miał jakieś 4-5 lat, ale ujrzał coś niezwykłego i zawołał mamę. Ta zaś zwróciła uwagę na to niecodzienne wydarzenie wychodzącej właśnie Marii Ramos. Wówczas wszyscy ujrzeli niesamowity blask, jaki miał bić z wizerunku Maryi. Szwagierka wcześniejszego właściciela obrazu była tak poruszona, że płakała. Obraz miał też cudownie się odnowić.

Patronka i Królowa Kolumbii

Wieść o tym cudzie roznosiła się bardzo szybko. Wizerunek umieszczono w kryształowej ochronce. Kolumbijczycy zaczęli mocno czcić Matkę Bożą pod tym wezwaniem. Nic dziwnego, że papież Pius VII w 1829 r. ustanowił ją oficjalnie patronką Kolumbii. To jednak nie koniec. Za czasów konserwatywnej prezydentury gorliwego katolika Marco Fidela Suáreza rząd Kolumbii postanowił ostatecznie oddać i poświęcić państwo Matce Bożej Różańcowej z Chiquinquirá – jako swojej Królowej i Patronce.

Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

Nie obyło się jednak bez komplikacji i… tumultów. Zdecydowano, że koronacja odbędzie się w Bogocie. Jednak mieszkańcy Chiquinquirá nie chcieli oddać wizerunku. Zaczęli protestować i „strzec” obrazu przed władzami. Doszło do rozruchów, lecz ostatecznie, z gorącą obietnicą prezydenta o zwrocie wizerunku po koronacji w stolicy, udało się przenieść obraz do katedry w Bogocie. Koronacja odbyła się 9 lipca 1919 r. w obecności delegatów papieża Benedykta XV. Dlatego to właśnie tego dnia przypada Jej wspomnienie i święto patronalne.

Również 9 lipca, ale w 2021 r., koronowano kopię wizerunku Matki Bożej Różańcowej z Chiquinquirá w Ogrodach Watykańskich. Niezwykłe jest to, że katolicy w tak licznych krajach obierają Matkę Bożą na swoją Królową i Patronkę. Serca wszystkich ludzi niejako intuicyjnie kierują się ku Niej.

Galeria (13 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze