Madagaskar, dziecko

fot. Błażej Mielcarek

Materiały katechetyczne na 4 dzień Miesiąca Misyjnego

Poniżej udostępniamy fragment publikacji Papieskich Dzieł Misyjnych „Wyrusz na misję już dzisiaj” na czwarty dzień Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. List z misji, Słowo oraz rozważania różańcowe mogą być świetnym materiałem katechetycznym dla księży lub katechetów.

List z misji

Przesyłam najgorętsze pozdrowienia dla wszystkich dzieci zaangażowanych w Papieskie Dzieło Misyjne w Polsce. Do tych pozdrowień dołączają również dzieci przebywające w naszym ośrodku dla niewidomych. Ci, którzy tu się znaleźli, otrzymali szansę na zdobycie wykształcenia. Miliony małych mieszkańców Indii, nawet pełnosprawnych, nie mają takiej możliwości. Nauka jest tu bowiem odpłatna. Wielu rodziców zamiast do szkoły posyła swoje pociechy do pracy. Tu już nawet kilkuletnie dzieci można zobaczyć pracujące na budowach, w różnych warsztatach i sklepach. Wiele z nich nie potrafi czytać i pisać. Ze smutkiem w oczach przyglądają się swoim rówieśnikom ubranym w szkolne mundurki i podążającym do szkoły. 6 stycznia dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego obchodzą swoje święto – Misyjny Dzień Dzieci. Pamiętają wtedy w swoich modlitwach o rówieśnikach z całego świata. W Indiach Dzień Dziecka obchodzony jest 14 listopada. Data ta jest dniem urodzin Jawahara Lal Nehru, pierwszego premiera Indii, który bardzo kochał dzieci. Z tej okazji nauczyciele naszej szkoły przygotowali dla dzieci program artystyczny oraz konkursy. Rozdano także nagrody dla zwycięzców różnych konkurencji sportowych. Radości było co niemiara! Zapytałam dziś nasze dzieci, co chciałyby powiedzieć dzieciom w Polsce. Z ich listów najbardziej wybija się pragnienie pokoju. Proszę więc każdego i każdą z was o pamięć w modlitwie za dzieci z azjatyckiego kontynentu. Mają one takie same marzenia jak polskie dzieci i tak samo chcą być szczęśliwe.

S. Sara Kieliszek FSC, Indie

>>> Sprawdź najnowsze informacje o Miesiącu Misyjnym

Słowo

„Teraz – mówił papież Franciszek – nie zabierzemy się do wykrzykiwania przeciw komuś, nie zabierzemy się do kłótni, nie chcemy niszczyć. Nie chcemy pokonać nienawiści większą nienawiścią, przemocy większą przemocą, pokonać terroru większym terrorem. A nasza odpowiedź na ten świat w stanie wojny ma imię: nazywa się przyjaźnią, nazywa się braterstwem, nazywa się komunią, nazywa się rodziną”. W kontekście tych papieskich słów dziękujemy Bogu za pokój w naszym kraju i za pokój w naszych rodzinach. Dziękując za ten dar, czujemy się jednak zaproszeni, aby podzielić się nim, aby zanieść go innym, zwłaszcza w te rejony świata, gdzie z powodu konfliktów cierpią dzieci. Możemy to uczynić, wspierając codzienną misyjną pracę Kościoła w tych częściach świata. Naszą odpowiedzią nie jest bowiem bezradność i wzruszanie ramionami, ale zaangażowanie. Bo przecież dla Pana nie ma rzeczy niemożliwych.

Boliwia

fot. arch. prywatne Tomasz Denicki

>>> #DychaZaMisje. Rozważania różańcowe na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Tajemnice bolesne

Bolesne tajemnice różańca przypominają nam o cierpieniu Jezusa, o tym, że zbawił nas poprzez dobrowolne przyjęcie męki i śmierci, przypominają, że dzięki temu każde cierpienie ma sens. Wpatrywanie się w umęczonego Zbawiciela dodaje nam otuchy i nadziei, że w naszych trudnościach nie jesteśmy sami. Dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci budują – poprzez swoją modlitwę oraz ofiary materialne i duchowe – MOST przyjaźni i nadziei z dziećmi całego świata.

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
„Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przez modlitwę towarzyszą misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach misyjnych i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Bożego słowa”. W chwilach trudności naszych lub bliskich nam osób prośmy na modlitwie o siłę do trwania wiernie przy Panu Bogu, aby nie zwątpić, ale nawet wtedy być świadkami Bożego słowa i Bożej obecności.

2. Biczowanie Pana Jezusa
„Składanie Bogu duchowych ofiar – zwłaszcza ofiarowywanie z miłością cierpienia, które pojawia się w życiu dzieci – jest wielkim darem dla misji”. Jezus przyjmuje biczowanie bez buntu i skargi. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przyjmują z wiarą swoje codzienne cierpienia i trudności, ofiarując je za misjonarzy i dzieci w krajach misyjnych. Gdy wszystko wydaje się zbyt ciężkie, zbyt trudne i niesprawiedliwe, przyjmijmy cierpienie w cichości serca, ofiarując je za misjonarzy.

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
„Poprzez pogłębianie przyjaźni z Jezusem, dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci dają duchowe wsparcie misjom i misjonarzom”. Żołnierze Piłata wyśmiali to, że Jezus jest królem. Dla dzieci Pan Jezus jest ich prawdziwym Królem i przyjacielem każdego dnia. Dzięki temu są najlepszymi misjonarzami – świadkami Jego miłości. Zaprzyjaźnijmy się prawdziwie w Chrystusem i do Niego idźmy w każdej chwili cierpienia i trudności.

4. Droga krzyżowa Pana Jezusa
„W intencji misji dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci podejmują dobre uczynki, służąc innym ludziom. Wzrastają w życzliwości i wrażliwości na potrzeby bliźnich”. Na drodze krzyżowej Jezusa byli też ludzie Mu życzliwi – Szymon, Weronika…
W chwilach cierpienia i trudności nie traćmy z oczu potrzeb innych ludzi i nie zatracajmy prostej, ludzkiej życzliwości.

5. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu
„Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest «przedłużeniem rąk ojca świętego». Za jego pośrednictwem ofiary zebrane przez dzieci docierają do ich rówieśników, nawet tam – a często szczególnie tam – gdzie żadna inna pomoc nie dochodzi”. Pan Jezus umierając na Krzyżu rozpostartymi ramionami objął cały świat. Dzieci otaczają świat swoją modlitwą i ofiarami. Bierzmy z nich przykład, aby żadna nasza modlitwa i żadne nasze cierpienie nie pozostawało daremne.

Prośmy Maryję, Matkę, która najlepiej rozumie wszystkie dzieci, byśmy w chwilach cierpienia z tak wielką dziecięcą ufnością biegli do Boga jak do kochającego ojca i w Niego wpatrzeni nie tracili ufności w Jego dobroć i miłość do nas i całego świata.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze