„Misyjne Drogi” o miłosierdziu na misjach i o Ukrainie

W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” przeczytamy o chrześcijanach przemienionych Ewangelią, którzy realizują dzieła miłosierdzia w praktyce. W czasopiśmie znajdują się artykuły z misji poświęcone pomocy najuboższym, chorym, dzieciom ulicy, sanktuariom miłosierdzia i kultowi miłosierdzia. Przeczytamy o zakładaniu szkół, ośrodków zdrowia, studni głębinowych, o ewangelicznym życiu dla innych. Obszernie przedstawiono pomoc niesioną przez Kościół w Ukrainie, w czasie trwającej wojny, i na rzecz Ukraińców goszczących w Polsce.

„Ewangelia dzieje się nie tylko na kartach Biblii, nie tylko na misjach, ale także na naszych ulicach, w naszych domach. Powinna się dziać tam, gdzie jesteśmy. Uczniowie misjonarze dostrzegają w ludziach, także w kryzysie bezdomności, ubogich, chorych, zmagających się z różnymi problemami, że są Chrystusami, jak na obrazie brata Alberta „Ecce Homo”. Jezus jest tam nieprawdopodobnie ludzki. To człowiek skatowany, zamiast berła ma trzcinę, a na głowie koronę z cierni raniącą skronie. To człowiek potrzebujący miłosierdzia. W ostatnich tygodniach tego umęczonego Chrystusa dostrzegamy bardziej na naszych ulicach w ludziach uciekających zza wschodniej granicy przed okrucieństwem wojny. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus siostrze Faustynie w wizerunku, który jest obecny chyba we wszystkich zakątkach świata, w najbardziej odległych misyjnych kaplicach. Mówił, że mamy żyć miłosierdziem” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Zapraszamy, w tym wydaniu pisma, na «Misyjne Drogi» Bożego miłosierdzia na całym świecie. Do pięknych ludzi, którzy o nim mówią, ale przede wszystkim realizują w praktyce. Budują sanktuaria, modlą się koronką do Bożego miłosierdzia, a nade wszystko wprowadzają je w życie. Troszcząc się o innych, na różne sposoby, są wyciągnięciem Chrystusowych dłoni, Jego serca. Dobrze, że mamy ich tylu także obok siebie – o nich również piszemy. Dzięki nim prawie 3 mln Ukraińców czuje się u nas dobrze i bezpiecznie” – kontynuował.

>>> Z powodu wojny w Ukrainie Irakowi i Afryce grozi głód

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. dr hab. Marcin Wrzos OMI, prof. Leon Nieścior OMI, ks. Tomasz Denicki, Michał Jóźwiak, Justyna Nowicka, Bogdan Świerczewski CSMA) opowiadają o miłosierdziu, jego kulcie, o dziełach miłosierdzia na misjach, a także w Ukrainie i w Polsce, w czasie wojny z Rosją. Ekspertami wydania są: Ewa Gawin, Leszek Kryża SChr i Jonasza Bukowska CSSE. W dwumiesięczniku można przeczytać opracowanie na temat Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w 400. rocznicę jej powstania (prof. UKSW Wojciech Kluj OMI) oraz o dniach jedności w Kościele (Karolina Binek).

Misyjne Drogi 3/2022

W 213. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z bp. Radosławem Zmitrowiczem OMI (Kamieniec Podolski) oraz ks. Marcinem Iżyckim – (dyrektorem Caritas Polska) na temat działań Kościoła na rzecz Ukrainy i Ukraińców w Ukrainie i w Polsce oraz duchowej przyczyny rozpętania wojny przez Rosjan.

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Z przeciwka nadjeżdża autobus. Droga prowadząca wzdłuż osiedla jest na tyle wąska, że Cesar musi szukać jakiegoś załomu czy wnęki, by pojazdy mogły się minąć. – Ten autobus to jest jakaś magia – śmieje się mężczyzna. – Możesz na niego czekać godzinami i nie przyjedzie. Ale jak zjawisz się w Esperanzy samochodem, bo nie wiesz, czy będzie, to zawsze na niego trafisz!” – to fragment zapisków Wojciecha Ganczarka pt. „Transformacje miłością”. To relacja z Kolumbii na temat ludzi zaangażowanych w pomoc innym. Natomiast reportaż z Ugandy przedstawia ludzi działających na rzecz pojednania wewnętrznego po zakończonej tam wojnie domowej.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Filipin. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze