„Misyjne Drogi”: osoby z niepełnosprawnościami w krajach misyjnych
W noworocznym numerze „Misyjnych Dróg” poruszono temat troski misjonarek i misjonarzy o osoby z różnymi niepełnosprawnościami i pomocy, którą im niosą. Jest to praktyczne czynienie Ewangelii – uwiarygadniające Kościół.
„W telewizyjnym i internetowym świecie rzadko się o nich mówi. Pokazuje się najczęściej młodych, zdrowych, uśmiechniętych ludzi. Nawet reklamy leków pokazują «chorych» – w doskonałym stanie. To spore uproszczenie. Świat taki nie jest. Osoby z niepełnosprawnościami – największa mniejszość – w wielu miejscach, gdzie pracują misjonarze, są zazwyczaj wstydliwie chowane przed innymi, w najdalszym miejscu wioski, chaty, a czasem są z nich wypędzani. Uznawane są za ofiary grzechu, czarów lub uroków. Dla innych są pośrednikami między światem ludzi a duchów, a dla jeszcze innych są po prostu zwyczajnymi członkami rodziny. Bywa różnie. Według danych WHO jest ich ponad miliard na świecie (15% populacji)” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Misjonarki i misjonarze, wzorem Chrystusa, szukają ich w najdalszych zakamarkach ich świata, by pokazać, że są kochani przez Boga i ważni dla wspólnoty Kościoła. To bardzo «ewangeliczna robota». Niosą pomoc, edukację, walczą z wykluczeniem, odkrywając ich godność, pokazując, że mogą być szczęśliwi. W świątecznym czasie chcemy przybliżyć Wam ich poruszające misyjne drogi, które przypominają, że Boże Narodzenie to święto każdego człowieka – niezależnie od jego zdrowia czy miejsca na ziemi” – dodał. Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Hubert Piechocki, Agnieszka Nowak, Robert Ablewicz MSF, Jordana Przybył SSpS) ukazują codzienną rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami na poszczególnych kontynentach oraz troskę im wyrażaną i pomoc okazywaną przez misjonarki i misjonarzy. Ekspertami wydania są: dr Anna Paczkowska, ks. dr hab. Józef Urban, Justyna Janiec-Palczewska, prof. UKSW Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać szerokie informacje o pomocy osobom z niepełnosprawnościami i ich rozumienie w najważniejszych religiach (dr Magdalena Rzym), a także analizę misyjną zakończonego Synodu o Synodalności (prof. UŚ Aleksander Bańka).
W 229. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z siostrami: Pią Gumińską FSK, Jadwigą Maciejczyk FSK i Ewą Lidią Mazur SSpS na temat pomocy codziennej i życia wśród osób z niepełnosprawnościami na misjach. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Nasz Spiritual Formation Center znajdował się poza miastem, w sąsiedztwie «lwich wzgórz», jak okoliczni mieszkańcy nazywali czarne skały na obrzeżach buszu. Nazwa musiała zaspokajać apetyt na przygodę. Ostatniego lwa ubito tu w latach 50. Nam pozostały kobry, pytony, skorpiony i wypasane na pobliskiej farmie krowy oraz świnie” – to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy z Afryki. Natomiast drugi reportaż – Wojciecha Ganczarka – jest o wspieraniu osób samotnych i chorych w Urugwaju.
>>> Zamów prenumeratę <<<
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Włoch. Opublikowano także felietony prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, prof. Eugeniusz Sakowicza, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |