Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Nabożeństwo misyjne na lipiec 2024 [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dał przyjmującym go osobom oraz ich bliskim siłę od Pana, stając się dla wszystkich widocznym znakiem współczucia i nadziei.

Komentarz

Gdy dotykamy tajemnicy bólu, choroby, słabości fizycznej czy psychicznej, często nam się wydaje, że doświadczamy kresu naszych możliwości. Wtedy ciężko wznieść wzrok ponad to, co nas boli, i to, co nas przerasta. A gdy człowiek chory zaczyna uświadamiać sobie, że zbliża się koniec ziemskich dni, często nie wie, jak zagospodarować czas, który pozostał. Jednakże to, co wydaje się nam takie trudne do przyjęcia i zaakceptowania, w Bożej perspektywie nie oznacza braku nadziei. Człowiek, który umierał na krzyżu w tym samym czasie co Chrystus, wyznawszy swoją winę Zbawicielowi świata, otrzymał od Niego zdecydowanie więcej, niż w takiej sytuacji można się spodziewać. Umierający na krzyżu usłyszał Chrystusową gwarancję: „Dziś będziesz ze Mną w raju”.

Sakrament, który udzielany jest chorym, cierpią-cym lub ludziom w podeszłym wieku, nie jest „kościelnym pocieszeniem”, ale ukazaniem prawdy, że Chrystus widzi i rozumie ból człowieka. Natomiast dla rodziny, która opiekuje się człowiekiem chorym, namaszczenie jest utwierdzeniem w przekonaniu, że troska nie zamyka się wyłącznie w sferze medycznej, ale dotyczy też ducha. Obecność kapłana z po-sługą sakramentalną wobec potrzebujących jest więc wypełnieniem podstawowego obowiązku, aby zapewnić wszystko, co przyczyni się do doświadczenia godnego życia, także wtedy, gdy fizyczna sfera człowieka rozumiana jest jak krzyż.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

Śpiew: Kłaniam się Tobie

Modlitwa uwielbienia

Chryste, nasz Panie. Tobie los najsłabszych i chorych nie był obojętny. Znamy wiele biblijnych przykładów, gdy pochylałeś się nad najbardziej potrzebującymi. Także i dziś obdarzasz potrzebujących swoimi łaskami, dlatego z wielką wdzięcznością zanosimy do Ciebie uwielbienie: Bądź uwielbiony, nasz Panie!

– Za to, że wciąż pochylasz się nad chorymi i cierpiącymi. Bądź uwielbiony, nasz Panie!

– Za to, że uzdrawiasz nasze dusze i ciała. Bądź uwielbiony, nasz Panie!

– Za to, że umacniasz w chorobie. Bądź uwielbio-ny, nasz Panie!

– Za to, że namaszczeniem dotykasz duszy cier-piących. Bądź uwielbiony, nasz Panie!

– Za to, że Twój krzyż rozświetla ciemności rozpaczy. Bądź uwielbiony, nasz Panie!

– Za obecność w sakramentach, przez którą da-jesz nam życie. Przyjmij, Jezu, nasze dziękczynie-nie!

– Za doświadczanie Twojej obecności nawet w trudnych chwilach. Przyjmij, Jezu, nasze dzięk-czynienie!

– Za to, że w każdej chwili i sytuacji możemy na Ciebie liczyć. Przyjmij, Jezu, nasze dziękczynienie! – Za Twoją ofiarę krzyżową, która otworzyła bramy raju. Przyjmij, Jezu, nasze dziękczynienie!

– Za Twoje słowo, które nas podnosi, pociesza i umacnia. Przyjmij, Jezu, nasze dziękczynienie!

Modlitwa wstawiennicza

Śpiew: Tak mnie skrusz… (Taizé)

„Jeden drugiego brzemiona noście” – uczył Święty Paweł. Drugi człowiek nie może być nam obojętny. Dlatego trwając na modlitwie, zanieśmy nasze proś-by: Chryste, nasz Panie, wysłuchaj nas…

– Polecamy Ci wszystkich doświadczających słabości fizycznej. Chryste, nasz Panie, wysłuchaj nas… – Polecamy Ci wszystkich zmagających się z nie-mocą psychiczną. Chryste, nasz Panie, wysłuchaj

nas

– Polecamy Ci wszystkich, którzy pielęgnują chorych. Chryste, nasz Panie, wysłuchaj nas…

– Polecamy Ci wszystkich, którzy w obliczu choroby nie pojednali się z Bogiem i bliźnimi. Chryste, nasz Panie, wysłuchaj nas…

– Polecamy Ci wolontariuszy hospicjów, kapela-nów szpitali i całą służbę zdrowia. Chryste, nasz Panie, wysłuchaj nas…

Modlitwa przebłagalna

Śpiew: O Jezu, cichy i pokorny… (Taizé)

„Idź inie grzesz więcej”. Panie, jesteś miłosierny, dla-tego z wielkim zaufaniem wyznajemy przed Tobą nasze słabości, niedomagania, a wszystko po to, aby móc już nie popełniać ich ponownie: Panie, wybacz nam…

– Brak cierpliwości wobec chorych. Panie, wy-bacz nam…

– Obojętność wobec cierpienia. Panie, wybacz nam…

– Zbyt małą miłość do bliźniego. Panie, wybacz nam…

– Interesowną postawę wobec drugiego człowie-ka. Panie, wybacz nam…

– Brak czasu dla osób samotnych i cierpiących. Panie, wybacz nam…

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

ks. dr Grzegorz Potrzebowski, Radom

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze