
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Nabożeństwo misyjne na maj 2025 [MATERIAŁY LITURGICZNE]
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.
Komentarz
Błogosławiona Paulina Jaricot, córka bogatego przemysłowca, widziała wyzysk robotników w fabrykach i starała się temu zapobiec. W XIX w. przeciwstawiał się temu papież Leon XIII. Wiele zmian przyniósł XX wiek. Po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych robotnika było już stać na kupno domu, utrzymanie rodziny i zgromadzenie oszczędności. Ale w krajach za żelazną kurtyną życie robotnika było znacznie gorsze – niewiele mógł kupić za swą pracę. W krajach Globalnego Południa dodatkowo wiele osób nie miało pracy, a żyjący z rolnictwa na tych z reguły misyjnych terenach, choć mają zapewnione wyżywienie, do dzisiaj zaliczani są do najmniej zarabiających.
Czas po II wojnie światowej przyniósł w teologii postulat, by świat był bardziej ludzki. Było to bardzo wyraźne w nauczaniu św. Jana Pawła II. W Laborem exercens pisał, że praca jest czymś, co pozwala człowiekowi się rozwijać, ale też wskazywał, że robotnicy powinni zarabiać na godne życie rodziny.
Roman Brandstaetter, poeta i znawca Biblii, utrzymywał, że Jezus był jednym z robotników najemnych. Pisał, że chociaż Jezus znał ceniony wśród Izraelitów fach cieśli, to jednak wybrał pracę najemnika: w winnicy, przy wypasaniu bydła, przy sianiu i żniwach. Dlatego w Ewangeliach mamy wiele obrazów, którymi mógł się posługiwać tylko ktoś, kto przez wiele lat miał do czynienia nie tylko z rolnictwem: wiedział, jak rośnie ziarno i jakiej wymaga gleby, ale też z relacjami ludzkimi i ówczesnymi
„przekrętami” zarządców, chciwością posiadaczy. Jezus przyszedł nie tylko po to, by być jednym
z nas. On nas zbawia – wybawia i wyzwala, byśmy mogli się spełniać nawet w przeciwnościach, które
są zawsze na świecie.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Śpiew: Mój Mistrzu…
Teraz razem z Jezusem do Ojca Jego i naszego wołamy: „Przyjdź królestwo Twoje”, w którym każdy, kto tylko zapragnie czerpać z wody życia, otrzyma królestwo, gdzie sprawiedliwość jest połączona z miłością i łaską. Prośmy, by dał nam „Chleba naszego powszedniego”.
Modlitwa uwielbienia
Modlitwa: Ojcze nasz…
Śpiew: Jeden chleb, co zmienia się…
Modlitwa uwielbienia
Uwielbiamy Cię, Panie Jezu, bo byłeś jednym z nas. Ciężko pracowałeś przez wiele lat. Poznałeś przeciwności życia i trud ludzkiej pracy. Uwielbiamy Cię, bo jesteś z nami: pasterzem, który szuka zagubionej owcy i nosi ją na ramionach, bo jesteś latoroślą, a my jesteśmy wszczepieni w Ciebie gałązkami żyjącymi dzięki Tobie.
Śpiew: Dziękujemy Ci, Ojcze nasz…
Modlitwa dziękczynienia
Dziękujemy Ci, Panie, za Twoją opiekę nad nami, za to, że mamy co jeść, gdzie mieszkać, w co się
ubrać.
Modlitwa wstawiennicza
Panie Jezu, Ty widziałeś najemników, którzy mówili, że nie pracują, bo ich nikt nie najął. Wspomóż
tych, którzy nie mają pracy i tych, którzy nie potrafią pracować tak, by wzrastać, tych, którzy nie potrafią podziękować za słuszne wynagrodzenie.
Modlitwa przebłagania
Panie, wybacz mi, że nie szanuję pracy innych, wyrzucam Twoje dary dostarczone przez rolników,
kupuję niepotrzebne rzeczy, nie zaczynam pracy w Twoje imię. Wybacz, że nie myślę w pracy o moich braciach, którzy będą z niej korzystać, że nie wybieram, gdy mogę, kupowania rzeczy tak, by nie wspierać bezdusznych korporacji.
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |