Nabożeństwo misyjne na wrzesień 2024 [MATERIAŁY LITURGICZNE]
Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie Ziemi i ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski o świat, który zamieszkujemy.
Komentarz
„Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię”. Te słowa wypowiedziała katolicka zakonnica, s. Dorota Stang, tuż przed tym, jak zginęła z rąk płatnych zabójców w 2005 r. w brazylijskim stanie Para. Przed śmiercią wyjęła Pismo Święte i modliła się za napastników. Siostra Dorota była człowiekiem pokoju i dialogu. W relacjach z innymi uosabiała serdeczność i delikatność, jednak nie oznaczało to bezradności wobec zła i niesprawiedliwości, które działy się na jej oczach. Miała 75 lat i większość życia spędziła w puszczy amazońskiej. Stanęła w obronie Indian i przyrody, choć wiedziała, że godzi to w interesy zamożnych plantatorów i handlarzy, których chronili najlepsi prawnicy. Gdy mówiła o znaczeniu cennych gatunków drzew dla ekosystemu – wyśmiewano ją w prasie. Gdy mówiła o ludziach, którzy zastraszali, wypędzali i zabijali Indian, by zagarniać ich ziemie pod uprawę soi lub hodowlę bydła – zarzucano jej kłamstwo. Gdy chodziła do mieszkańców wsi, by wspierać ich w walce o podstawowe prawa do życia i ziemi – zastraszano ją i jej przyjaciół.
Gdyby s. Stang ograniczyła się do prowadzenia modlitw, rozdawania leków, ubrań i żywności, być może nawet ci, którzy zlecili jej zabójstwo, wspieraliby jej religijną i charytatywną działalność. Nikomu nie sprawiłaby „kłopotów”. Ona jednak, z pełną świadomością tego, co jej grozi, sprzeciwiła się niesprawiedliwości i dewastacji przyrody. W tym celu szła na spotkanie z mieszkańcami położnej w głębi dżungli wsi Anapu, gdy dosięgły ją śmiertelne strzały – najpierw w plecy, potem w głowę.
Jeśli błaganie papieża Franciszka o ekologiczne nawrócenie traktujemy z pobłażliwym uśmieszkiem, to w tym samym momencie kpimy sobie z życia i śmierci takich osób jak s. Dorota Stang. I z pracy wszystkich podobnie jak ona zaangażowanych misjonarzy i misjonarek, którzy są świadomi wagi i nierozdzielności tych spraw od głoszonej Ewangelii.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Śpiew: Przed tak wielkim Sakramentem…
Chwalimy Cię, Ojcze, wraz ze wszystkimi stworzeniami, które wyszły spod Twojej wszechmocnej ręki. Twoje są, pełne Twojej obecności i Twojej czułości. Bądź pochwalony, Panie!
Jezu, Synu Boży, wszystko przez Ciebie zostało stworzone. Kształtowałeś się w łonie Maryi, stałeś się częścią tej ziemi i oglądałeś ten świat ludzkimi oczyma. Dziś żyjesz w każdym stworzeniu w Twojej chwale Zmartwychwstałego. Bądź pochwalony, Panie!
Duchu Święty, który swoim światłem kierujesz światem ku miłości Ojca i towarzyszysz jękom stworzenia, Ty żyjesz także w naszych sercach, by nas pobudzać ku dobru. Bądź pochwalony, Panie! (Encyklika Laudato Si’ 245)
Śpiew: Bóg jest Miłością… (kanon Taizé)
Panie Boże w Trójcy Jedyny, piękna Wspólnoto nieskończonej miłości, naucz nas kontemplowania Ciebie w pięknie wszechświata, gdzie wszystko mówi nam o Tobie. Rozbudź nasze uwielbienie i wdzięczność za każdą istotę, którą stworzyłeś. Obdarz nas łaską wewnętrznego zjednoczenia ze wszystkim, co istnieje.
Boże miłości, ukaż nam nasze miejsce w tym świecie jako narzędzi Twojej miłości dla wszystkich istot tej ziemi, bo żadna z nich nie jest przez Ciebie zapomniana. Oświeć posiadających władzę i pieniądze, aby nie popadli w grzech obojętności, aby miłowali dobro wspólne, wspierali słabych i opiekowali się światem, w którym żyjemy.
Ubodzy i ziemia wołają: Panie, obejmij nas swą mocą i światłem, abyśmy chronili wszelkie życie, przygotowali lepszą przyszłość, aby nadeszło Twoje Królestwo sprawiedliwości, pokoju, miłości i piękna. Bądź pochwalony, Panie! Amen. (Encyklika Laudato Si’ 245)
Śpiew: Dotknij, Panie, moich oczu…
Wszechmogący Boże, który jesteś w całym wszechświecie oraz w najmniejszym z Twoich stworzeń, Ty, który otaczasz swą czułością wszystko, co istnieje, ześlij na nas moc swojej miłości, byśmy zatroszczyli się o życie i piękno. Napełnij nas pokojem, abyśmy żyli jak bracia i siostry i nikomu nie wyrządzali krzywdy. Boże ubogich, pomóż nam uratować opuszczonych i zapomnianych tej ziemi, którzy znaczą tak wiele w Twoich oczach. Ulecz nasze życie, byśmy strzegli świata, a nie łupili go, byśmy rozsiewali piękno, a nie skażenie i zniszczenie.
Dotknij serc tych, którzy szukają jedynie zysków kosztem ubogich i ziemi. Naucz nas odkrywania wartości każdej rzeczy, kontemplowania w zadziwieniu, uznania, że jesteśmy głęboko zjednoczeni z każdym stworzeniem w naszej pielgrzymce ku Twej nieskończonej światłości. Dziękujemy, że jesteś z nami każdego dnia. Wspieraj nas, prosimy, w naszych zmaganiach na rzecz sprawiedliwości, miłości i pokoju. (Encyklika Laudato Si’ 245)
Śpiew: Nie umiem, dziękować Ci, Panie…
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Anna Sobiech, PDM
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |