fot. EPA/STR

Nigeria: biskupi katoliccy zatroskani nieprawowiernymi „posługami prywatnymi”

Poważne zaniepokojenie z powodu rosnącej liczby prywatnych „posług” świadczonych przez część księży i ​​świeckich wyrazili członkowie Konferencji Biskupów Katolickich Nigerii (CBCN). W oświadczeniu, wydanym na zakończenie swego drugiego zgromadzenia plenarnego, które w dniach 22-30 sierpnia odbyło się w Auchi na południu kraju, stwierdzili, iż posługi te propagują „nieprawowierne praktyki”, które z kolei wywołują skandal i burzą jedność Kościoła.

„Szerzenie tych prywatnych «posług» przez niektórych księży i świeckich w naszym Kościele budzi ogromne zaniepokojenie” – napisali biskupi w swym komunikacie, który podpisali przewodniczący CBCN abp Lucius Iwejuru Ugorji i sekretarz bp Donatus A. Ogun. Zwrócili uwagę, iż „wielu księży wciągniętych w te działania odrywa się zbytnio od swojego podstawowego obowiązku jako duszpasterzy”. Przypomnieli, że jedyną legalną posługą jest ta, którą Jezus Chrystus „powierzył Świętej Matce Kościołowi, który ma jej strzec”, dodając, iż charyzmaty oznaczają budowanie Ciała Chrystusowego, a nie własnej chwały.

>>> Nigeria: co najmniej 22 osoby zginęły po zawaleniu się szkoły

„Jako pasterze, którym powierzono czuwanie nad duszpasterskim życiem Kościoła, wzywamy wszystkich, którzy chcą wykorzystywać swoje charyzmaty dla Kościoła, a nie przeciwko niemu, aby poddali się kompetentnej władzy, przestrzegając zasad i przepisów ustanowionych w tych sprawach przez Kościół i Konferencję Biskupów Katolickich Nigerii” – stwierdza oświadczenie. Zaapelowano o zachowanie czujności wobec „tych, którzy podając się za katolików pełnią «posługi» pozostające poza duszpasterskim bądź duchowym kierownictwem jakiejkolwiek kompetentnej władzy kościelnej”.

Biskupi tego zachodnioafrykańskiego kraju przypomnieli, że „żadna posługa, stowarzyszenie ani instytucja nie mogą nazywać się «katolickimi» bez wyraźnej zgody odpowiednich władz”. Przypomnieli też swoje oświadczenie z 15 sierpnia, w którym „z całą stanowczością” potępili nadużycia podczas sprawowania liturgii, wzywając księży i ​​biskupów do podjęcia „natychmiastowych działań” w celu przywrócenia godności i świętości kultu.

Życie w Nigerii, fot. z arch. misyjne.pl

Mówiąc o odchyleniach liturgicznych hierarchowie wymienili „zbyt długie celebry, nadmierne zbiórki pieniędzy oraz brak ciszy i dobrych manier” podczas publicznych nabożeństw. Powołując się na kanon 846 i notę Dykasterii Nauki Wiary „Gestis Verbisque” z 2 lutego 2024 w sprawie ważności sakramentów, hierarchowie nigeryjscy wyrazili ubolewanie z powodu „niefortunnego ujęcia, jakim była dowolna zmiana słów i składników sakramentów, co grozi unieważnieniem sakramentów”. Potępili niewłaściwe używanie wystawionego Najświętszego Sakramentu podczas adoracji, gdy – jak twierdzą – czasami jest on traktowany jako „narzędzie do pokazu magicznego lub teatralnego”.

Skrytykowali też „niewłaściwy sposób ubierania się niektórych księży i świeckich” podczas celebracji liturgicznych, nazywając to „bezpośrednią obrazą” świętości liturgii i powodem skandalu. „My, biskupi, na których spoczywa pierwszoplanowa odpowiedzialność za zachowanie właściwej oprawy liturgii świętej, wzmożemy czujność, aby upewnić się, że liturgia jest sprawowana zgodnie z zatwierdzonymi normami Kościoła” – zapewnili członkowie CBCN. Wezwali kapłanów jako swych „najbliższych współpracowników, aby poczuli się odpowiedzialni za sprawowanie liturgii z najwyższą powagą, unikali arbitralności i nie pozwalali sobie na osobistą interpretację ustalonych norm”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze