pomoc

fot. pixabay

Nowi krakowianie, czyli migranci z Syrii, Rwandy, Białorusi i z Afganistanu

W niedzielę przypada 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Tradycyjnie w wigilię tego dnia Wspólnota Hanna zaprasza do krakowskiego klasztoru dominikanów. Będzie możliwość indywidualnej rozmowy z migrantami i uchodźcami, dyskusja na temat sytuacji Białorusinów w Polsce i wieczorna msza święta.

Dla każdego, kto przyjdzie do kapitularza, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy będzie przebiegał pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»”. W orędziu na ten dzień papież Franciszek, cytując encyklikę Fratelli tutti, wyraził życzenie “aby więcej nie było już «innych», a tylko «my»”. Organizatorem krakowskich obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy jest Wspólnota Hanna, której główna działalność skupia się na wspieraniu osób w kryzysie bezdomności.

fot. Facebook

– Co tydzień w środę wychodzimy z kościoła św. Mikołaja, w którym się spotykamy, na ulice Krakowa – mówi Joanna Malec. – Mamy ze sobą kanapki, ciepłe napoje, słodycze, a w okresie zimowym zupę. I tak po prostu idziemy i szukamy naszych “Przyjaciół z Plant”, jak często o nich mówimy. W centrum naszej działalności jest spotkanie z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy ekspertami. Spotkanie zaczynamy od prostego pytania: czy masz ochotę na kawę, herbatę, jak masz na imię. A potem słuchamy, śmiejemy się lub płaczemy, czasem milczymy – razem. Ta wspólna chwila łączy nas i przybliża do siebie, jest to czas budowania relacji, które stają się siłą, kiedy ktoś podejmuje próbę zmiany życia, walki o siebie, gdy dotyka go choroba, przebywa w więzieniu, czy szpitalu. Jak wskazuje, to właśnie z tego cotygodniowego doświadczenia spotkania z drugim człowiekiem narodził się pomysł na tegoroczną formę obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy.

„Ostatnio dużo słyszymy o migrantach i uchodźcach. Dużo o nich mówimy. My chcielibyśmy im oddać głos, posłuchać ich, poznać. W sobotę będą z nami nowi krakowianie, ci, którzy przyjechali do Polski z Syrii, Rwandy, Białorusi i z Afganistanu. Mieszkają obok nas – od kilku, kilkudziesięciu lat lub od kilku tygodni, miesięcy. Chcemy zapytać najpierw o ich imię, wypić razem kawę, porozmawiać. Taką szansę spotkania twarzą w twarz będzie miał każdy, kto pojawi się w sobotę między godz. 15:30 a 17:30 w kapitularzu dominikańskiego klasztoru” – opowiada członkini wspólnoty Hanna.

Haitańscy migranci w obozie w Chile fot. EPA/ELVIS GONZALEZ

– O 17:30 zaczniemy wspólne spotkanie, inspirowane mottem tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy: “Ku stale rosnącemu my”. W rozmowie udział wezmą przedstawiciele społeczności Białoruskiej w Krakowie oraz Anna Strama – radca prawny, związana zawodowo z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Centrum Wielokulturowym i Punktem Informacji dla Obcokrajowców w Krakowie. Posiada ona wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu prawnych aspektów pobytu cudzoziemców w Polsce; zajmowała się świadczeniem pomocy prawnej cudzoziemcom w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej i powrotowych, jak i uczestniczyła w licznych projektach monitoringowych, rzeczniczych oraz szkoleniowych – dodaje Joanna Malec. O 19.30 rozpocznie się msza św. w intencji migrantów i uchodźców, której będzie przewodniczył o. Dominik Jarczewski OP.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze