chiny

fot. pexels

Obozy pracy, więzienia, porwania, zabójstwa. To może czekać „niepokornych” wyznawców Chrystusa w Chinach [MISYJ …

Chrześcijanie mieszkający i wzywający imienia Pana w Chinach żyją w ciągłej obawie o swój los i życie. Obozy pracy, więzienia, porwania i zniknięcia to częsta taktyka stosowana wobec „niepokornych” wyznawców Chrystusa. Bardzo często poddawani są torturom, wykorzystywani jako dawcy narządów, umierają w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wiara w  Chrystusa w  Chinach wiąże się albo z  podporządkowaniem się Kościołowi państwowemu, albo z prześladowaniem za przynależność do Kościoła podziemnego. Aresztuje się coraz większą liczbę biskupów i kapłanów z podziemnych wspólnot, którzy odmawiają poddania się pod pełną kontrolę Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (CPCA).

Trudne tematy

W 2009 r. zorganizowano obchody sześćdziesięciolecia Chińskiej Republiki Ludowej. 1 października na placu Tiananmen odbył się olśniewający pokaz możliwości i potęgi Chin. Podczas uroczystości nie powiedziano ani słowa o czystkach, prześladowaniach, obozach, przymusowych aborcjach, wysiedleniach, obozach pracy, publicznych egzekucjach. W  2009 r. minęła też niedostrzegalnie dwudziesta rocznica masakry na Placu Tiananmen. Władze, obawiając się demonstracji i zamieszek, nakazały aresztowanie wielu ludzi, zaostrzono nadzór nad organizacjami, wspólnotami i Kościołami.

Miejscowa religijność

Wolność wyznania i przekonań jest w Chinach deptana. Władze zachowują ścisłą kontrolę nad całą działalnością religijną w kraju. Nie słabną ataki na „obce mocarstwa”, które ingerują w sprawy wewnętrzne Chin. Do tych „obcych sił” zalicza się Watykan. W Chinach obowiązują regulacje uchwalone na szczeblu lokalnym i prowincjonalnym, które są dowolnie interpretowane, niezależnie od przepisów ogólnokrajowych, co daje szerokie możliwości dyskryminacji i prześladowań. Rząd uznaje oficjalnie, że w świetle prawa legalną działalność mogą prowadzić tylko wyznawcy buddyzmu, taoizmu, islamu, protestanci i katolicy. Jednakże codzienność pokazuje coś zupełnie innego.

Foto: Arch. pkwp

Aresztowany biskup

Głośnym wydarzeniem ostatnich lat było aresztowanie ks. Jia Zhiguo, podziemnego biskupa diecezji Zhengding w prowincji Hebei. Biskup został aresztowany o 4.00 nad ranem 30 marca 2009 r. Pięciu milicjantów weszło do jego domu i  wywiozło w nieznanym kierunku . 74-letni bp Jia wielokrotnie przebywał w  więzieniu. Milicja często zatrzymywała go i izolowała od wiernych. Jego aresztowanie jest znakiem, że władze chcą powstrzymać proces pojednania oficjalnego i podziemnego Kościoła w Hebei, prowincji o  największej liczbie katolików, który to proces jest popierany przez Watykan. Nie bez znaczenia jest fakt, że biskup Jia został aresztowany w  okresie, kiedy w  Watykanie odbywało się plenarne posiedzenie Komisji ds. Kościoła w  Chinach (30 marca – 1 kwietnia 2009 r.) z udziałem członków Kurii Rzymskiej i biskupów z Hong Kongu, Makao i  Tajwanu. Komisja wydała końcowe oświadczenie, w którym wyraża „głębokie ubolewanie” w  związku z  bezprawnym zatrzymaniem bp. Juliusa Jia Zhiguo oraz sytuacją innych biskupów i  kapłanów „pozbawionych wolności”. Biskup Jia został zwolniony z więzienia na początku lipca 2010 r., ale dwóch innych wciąż przebywa w areszcie śledczym w nieznanym miejscu. Według różnych źródeł kilkudziesięciu kapłanów Kościoła podziemnego przebywa w  więzieniach lub obozach pracy, a około dziesięciu biskupów jest przetrzymywanych w areszcie domowym.

>>>Republika Środkowoafrykańska: polski misjonarz buduje pierwszą w kraju szkołę muzyczną

Nielegalny pogrzeb

Podziemni biskupi i kapłani nie mają również spokoju po śmierci. Rząd stara się powstrzymać wierzących przed uczestniczeniem w uroczystościach pogrzebowych i pochówkach duchownych, nie pozwala też nazywać ich „biskupami”, czy „księżmi”. W  grudniu 2009 r. Yao Liang Leo, biskup koadiutor diecezji Xiwanzi (prowincja Hebei), zmarł w szpitalu w wieku 86 lat po zwolnieniu z  więzienia, gdzie odbywał karę trzech lat pozbawienia wolności. Na jego pogrzebie była obecna policja, której zadaniem było niedopuszczenie do uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych wiernych z (podziemnej) diecezji zmarłego. Pomimo obecności milicji i  dotkliwego zimna, przyszło ich co najmniej 5000.

Zakazana Biblia

38-letni Shi Weihan został aresztowany w Pekinie za drukowanie i dystrybucję Biblii i innych publikacji o charakterze religijnym bez zezwolenia władz. Na swoją obronę Shi powiedział, że rozdawał Biblię, dlatego nie może być oskarżony o „nielegalną działalność gospodarczą”. W zeznaniach złożonych przed milicją powiedział, że czytanie Biblii może sprawić, iż ludzie będą lepszymi obywatelami. Ostatecznie został skazany na trzy lata więzienia oraz grzywnę w wysokości 150 tysięcy juanów (22  000 dolarów). Publikowanie Biblii podlega kontroli Państwowego Urzędu ds. Wyznań, a jej sprzedaż jest ściśle ograniczona, czynić to mogą wyłącznie Kościoły oficjalnie uznawane przez władze.

Nie tylko katolicy

Represjom poddawani są także duchowni Kościoła protestanckiego. Pastor Zhang Mingxuan był wielokrotnie aresztowany. „O szóstej rano ponad tuzin milicjantów i lokalnych urzędników przybył z miasta Yongle w powiecie Tongzhou. Aresztowano i przesłuchano mnie oraz skonfiskowano moje trzy telefony komórkowe i karty płatnicze. Po bardzo wyczerpującym przesłuchaniu przewieziono mnie do siedziby milicji w mieście Yongle. Przeszukano mnie dokładnie i grożono mi śmiercią”. Następnego dnia, z  samego rana został przewieziony do miasta Nanyang (Henan), ale już po południu został zwolniony. Kolejnego dnia po południu zwrócono mu rzeczy osobiste – z wyjątkiem karty kredytowej, z której pobrano 150 000 juanów. Ponieważ Zhang jest wpływowym liderem ruchu Domowego Kościoła, jest on stale nękany i  zastraszany przez milicję, a władze starają się utrudnić mu szerszy kontakt z ludźmi. Podczas Olimpiady w 2008 r. był kilkakrotnie zatrzymywany i wywożony z Pekinu. Władze obiecały mu, że on i jego rodzina będą mogli wrócić do stolicy, gdy zakończą się igrzyska, ale do tej pory tak się nie stało.

>>> Tekst pochodzi z „Misyjnych Dróg”. Wykup prenumeratę <<<

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze