Papua-Nowa Gwinea: siostra Angela troszczy się o dzieci ulicy
W czasie swej wrześniowej podróży do Papui-Nowej Gwinei papież Franciszek spotka się z dziećmi ulicy. Opiekuje się nimi pochodząca z Indii siostra Angela Periyanayagam ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego. Misjonarka podkreśliła, że przypomni to o ogromnym problemie, który na co dzień jest ignorowany przez państwo.
Hinduska zakonnica od sześciu lat opiekuje się dziećmi w wieku od 7 do 14 lat, które żyją na ulicy i nie mają dostępu nawet do podstawowej edukacji. Wraz z innymi siostrami i kilkoma nauczycielami oferuje im różnego rodzaju lekcje, aby zagwarantować dzieciom jaśniejszą przyszłość. „Naszym celem jest zapewnienie im podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia, aby z czasem dzieci te mogły wejść do normalnego systemu edukacji lub chociaż zapewnić im podstawowe umiejętności, które umożliwią im utrzymanie w przyszłości” – powiedziała hinduska misjonarka.
>>> Watykan: Papua-Nowa Gwinea celem podróży papieża w sierpniu?
Duszpasterstwo dzieci ulicy w Papui-Nowej Gwinei rozpoczęło się dzięki wizji kard. Johna Ribata (pierwszego papuaskiego kardynała w 2016 r.), zainspirowanego przez grupę ubogich dziewcząt ze stołecznego Port Moresby, które przyszły do niego z prośbą o posiłek. Z czasem objął wsparciem nie tylko samotne matki i kobiety w trudnej sytuacji, ale zorganizował też sieć pomocy dla dzieci ulicy. „Większość z naszych podopiecznych pochodzi z rodzin niepełnych, znajdujących się w trudnej sytuacji i opuszczonych” – podkreśliła siostra Angela Periyanayagam w rozmowie z agencją „AsiaNews”.
Hinduska zakonnica wyznała, że siostry działające w ramach Street Ministry znajdują dzieci chodząc wokół najuboższych osiedli w Port Moresby i informują je oraz ich rodziców o programie duszpasterstwa ulicznego. Zajęcia odbywają się cztery dni w tygodniu. Uczą się także katechizmu, podstaw żywienia i jogi. Kiedy dzieci potrafią czytać i pisać siostry zapisują je do normalnej szkoły, aby mogły kontynuować edukację, a nauka jest refundowana przez Kościół. „W dziesięciu różnych szkołach mamy obecnie prawie 40 dzieci, które zaczynały z nami naukę” – powiedziała misjonarka. Wskazała, że głównym celem duszpasterstwa ulicznego jest zapewnienie dzieciom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji takich samych szans rozwoju jak mają inne dzieci. Chodzi o zapewnienie im podstawowych środków do życia i pomoc w zdobyciu choćby podstawowego wykształcenia, aby zapewnić im lepszą przyszłość. „Pragniemy zaszczepić dziedzictwo nadziei w przyszłych pokoleniach, które znajdują się w trudnej sytuacji, szerzyć Bożą miłość i troszczyć się o najmłodszych” – powiedziała siostra Angela Periyanayagam, która 7 września wraz z przedstawicielami Street Ministry (duszpasterstwa ulicznego) spotka się Franciszkiem.
>>> Papua-Nowa Gwinea przed wizytą papieża: 26 ofiar śmiertelnych masakr w trzech wioskach
W czasie najdłuższej pielgrzymki swego pontyfikatu Ojciec Święty pozna charakterystyczne dla danego miejsca dzieła charytatywne. W Dżakarcie spotka się z uczniami Scholas Occurentes, w stolicy Papui Nowej Gwinei z dziećmi ulicy, w Timorze Wschodnim z dziećmi niepełnosprawnymi a w Singapurze z grupą osób chorych i starszych. W czasie swej podróży papież odwiedzi Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 2-13 września.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |