Bejrut, fot. EPA/NABIL MOUNZER

Patriarcha Raï: Liban nie może być „wyrzutnią rakietową”

Patriarcha maronicki, kard. Béchara Boutros Raï skierował kategoryczne słowa do polityków swego kraju. W kazaniu podczas liturgii sprawowanej 9 lutego w Bejrucie we wspomnienie św. Marona powiedział, że pierwszą i najważniejszą sprawą jest „przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w terminach konstytucyjnych”.

Przekonywał, że istnieje potrzeba wspólnej walki, aby kraj był „miejscem spotkania cywilizacji” i nie stał się „polem bitwy i wyrzutnią rakietową”. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Libanu Michrl Aoun i premier Nadżib Mikati.

>>> Liban: rozpoczęto proces beatyfikacyjny jezuickiego męczennika

Kard. Raï wezwał również do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku, przyspieszenia procesu reform i porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także wdrożenia porozumienia z Taif. Porozumienie pokojowe z 1989 r. doprowadziło do zakończenia 15-letniej wojny domowej i stanowi integralną część libańskiej konstytucji. Strony zgodziły się między innymi na stopniowe znoszenie systemu proporcjonalnej reprezentacji wyznaniowej. Patriarcha maronicki ponowił też żądanie pozytywnej neutralności jako podstawy stosunków zagranicznych kraju.

EPA/NABIL MOUNZER

„Dla maronitów w Libanie św. Maron jest wzorem z powodu jego wartości i uczynili z wolności swój projekt duchowy, społeczny i polityczny. Gdy przyjmujemy wartości siły i godności, rodzi się w nas maronityzm, a kończy się, gdy ogarnia nas obsesja nienawiści” – powiedział kard. Raï. Przekonywał, że istnieje potrzeba wspólnej walki, aby kraj był „miejscem spotkania cywilizacji” i nie stał się „polem bitwy i wyrzutnią rakietową”.

>>> Rodziny pożegnały żołnierzy, którzy jadą z misją do Libanu [ZDJĘCIA]

Św. Maron, mnich żyjący na przełomie IV i V wieku, jest ojcem tradycji monastyczno-duchowej, leżącej u podstaw powstania Kościoła maronickiego. Kościół ten, który ukształtował się ostatecznie w VII stuleciu, jest narodowym wyznaniem chrześcijan libańskich i jest jedynym Kościołem wschodnim, który zawsze pozostawał w jedności z papieżem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze