Fot. Poczta Polska

Poczta Polska wydała trzy specjalne znaczki. Na nich m.in. niedawno beatyfikowana Paulina Jaricot

Biskup Karol de Forbin-Janson, Joanna Bigard, błogosławiona Paulina Jaricot znaleźli się na znaczkach Poczty Polskiej emisji „Jubileusze Papieskich Dzieł Misyjnych”, która pojawiła się w obiegu 3 czerwca br.

Emisja składa się z trzech znaczków w bloku zaprojektowanych przez Agnieszkę Sancewicz, która umieściła na każdym z nich portret jednego z założycieli poszczególnych dzieł. Na pierwszym znalazł się bp Karol de Forbin-Janson (1785-1844) – twórca Dzieła Misyjnego Dzieci, na drugim – Joanna Bigard (1859-1934) – inicjatorka Dzieła św. Piotra Apostoła, osoba świecka, która wraz z matką troszczyła się o powołania w krajach misyjnych. Na trzecim znaczku artystka pokazała błogosławioną Paulinę Jaricot (1799-1862) – założycielkę Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Francuzka, która poświęciła całe życie, swoje talenty i dobre pochodzenie dziełu ewangelizacji, została beatyfikowana w Lyonie 22 maja br. 

>>> Papież o bł. Paulinie Jaricot: odważna kobieta, obdarzona uniwersalną wizją misji Kościoła

Na oprawie bloku umieszczono herb Papieskich Dzieł Misyjnych, zaś na kopercie FDC – historyczną mapę świata.

Rok 2022 jest bardzo szczególny i kluczowy dla Papieskich Dzieł Misyjnych, które są ważnym papieskim narzędziem we wspieraniu rozwoju wiary na całym świecie. Nie tylko ze względu na szczególne rocznice powołania konkretnych instytucji, ale przede wszystkim ze względu na wyniesienie do rangi błogosławionej jednej z założycielek Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Poczta Polska postanowiła uhonorować jubileusze PDM i wprowadziła do obiegu blok z 3 znaczkami. Mamy nadzieję, że nasze znaczki zachęcą do wgłębienia się w cele i wartości jakimi kierują się poszczególne papieskie dziełamówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Znaczki zostały uroczyście zaprezentowane na Jasnej Górze 4 czerwca br., podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, który bardzo aktywnie wspiera Papieskie Dzieła Misyjne. Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej wraz z abp Giovannim Pietro Dal Toso – prezydentem PDM – oraz ks. Maciejem Będzińskim – dyrektorem krajowym PDM – uroczyście odsłonili planszę z powiększonym blokiem znaczków. Na Jasnej Górze Pocztę Polską reprezentowali także Mariusz Dawid, zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej oraz Janusz Paczkowski z Centrum Poczta Polska Ochrona. W trakcie Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Pauliny Jaricot blok z najnowszymi znaczkami stał się jednym z darów ołtarza.

Fot. Poczta Polska

 W 2022 roku przypada kilka jubileuszy związanych z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, m.in.: 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica uznania za papieskie Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci, a także  150. rocznica urodzin bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej.

Fot. Poczta Polska

– Obserwując działalność Poczty Polskiej, szczególnie w wymiarze filatelistyki, promocji dobrych dzieł i osób, zrodził się w moim sercu pomysł, aby zainteresować Zarząd Poczty Polskiej wydarzeniem szczególnym i ważnym, jakim są jubileusze Papieskich Dzieł Misyjnych. To doskonała forma promocji dobra, historii i wspaniałych osiągnięć człowieka. Kiedy prezentowałem ten pomysł przedstawicielom Papieskich Dzieł Misyjnych ze stu krajów świata, zauważyłem ogromne zainteresowanie i zdziwienie, że w Polsce można w taki sposób promować dobro. Mam nadzieję, że wydanie tych jubileuszowych znaczków jeszcze lepiej ukaże Polskę jako promotora kultury, wartości i zachęci młode pokolenie do pięknego hobby, jakim jest filatelistyka. Dziękuję za pomoc, konsultację i współpracę wszystkim zaangażowanym w powstanie tego pięknego i historycznego dzieła – powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze