Zniszczone Aleppo. Fot. EPA/SANA / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Polacy odbudują Aleppo

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Polakom udało się zrekonstruować Warszawę po II wojnie światowej. Teraz to Polacy proszeni są o pomoc w odbudowie Aleppo. 

Po wojnie Polacy musieli się zmierzyć z naprawą wielu polskich miast. Warszawa, jako „miasto ruin” i krytyczny punkt Powstania Warszawskiego była zniszczona najbardziej. Jednak została ona odbudowana. Polakom udało się w stosunkowo krótkim czasie zrekonstruować całe miasto. Prof. Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliła, że był to ewenement w skali całej Europy:

Odbudowane z niemal całkowitego zniszczenia, historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1980 r. To wyjątek, bo UNESCO z zasady nie wpisuje na listę obiektów zrekonstruowanych. Dla Polski zrobiono odstępstwo od reguły.

Eksperci w UNESCO, zwrócili się do Polaków, by pomogli stworzyć zasady rekonstrukcji zrujnowanego Aleppo w Syrii. Wiedza na temat odbudowy Warszawy okazuje się dzisiaj szczególnie cenna. Trudno znaleźć teraz kogoś, kto mógłby przygotować takie działania. Przypomnijmy, że Syria już od kilku lat nieprzerwanie dotknięta jest konfliktem oraz licznymi zniszczeniami wojennymi. 

Prof. Gawin podkreśliła również, że wiedza Polaków może odegrać istotną rolę nie tylko w odbudowie Aleppo, ale również wielu innych zniszczonych i dotkniętych wojną miejsc na świecie. 

Polacy odbudują Aleppo
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze