fot. pixabay

„Pomaganie przez ubranie” – zbiórka dla krajów misyjnych

Kielczanie zbierają odzież, by wspomóc kraje, w których posługują misjonarze i misjonarki. Zbiórka odzieży dołączyła do diecezjalnej zbiórki elektrośmieci.

To pomoc dla Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Za zebrane w ubiegłym roku 300 ton elektrośmieci uzyskano fundusze umożliwiające budowę kliniki okulistycznej na Jamajce oraz zbudowane już cztery studnie w Afryce. Dziś ruszyła kolejna zbiórka, tym razem odzieży, jej hasło to „Pomaganie przez ubranie”.

Kolejna studnia do zbudowania

„Przed świątyniami zostały ustawione kontenery, do których możemy oddać odzież. Proszę, by była ona w dobrym stanie. Mam nadzieję, że z uzyskanych środków wybudujemy kolejną studnię w Afryce. Wybudowaliśmy już cztery, właśnie przekazujemy pieniądze na piąta w Czadzie. Tam swoją studnię mają już muzułmanie, którzy niechętnie dzielą się wodą, więc chcemy wesprzeć chrześcijan, by posiadali własną” – tłumaczył Władysław Burzawa, koordynator projektu. Pieniądze uzyskane ze zbiórki odzieży, która dzisiaj ruszyła w diecezji, pozwolą wybudować szóstą studnię w Afryce. „Zebraliśmy ponad 300 ton elektrośmieci na misje w 2018. Wynikiem byliśmy mile zaskoczeni. W pełni zrealizowaliśmy projekt na rzecz misji na Jamajce, gdzie posługuje kielecki kapłan ks. Marek Bzinkowski oraz świecka misjonarka p. Marta Socha. Udało nam się wybudować klinikę okulistyki przy funkcjonującym szpitalu. Dodatkowe środki uzyskaliśmy w trakcie pierwszopiątkowych zbiórek w kościołach. Pod koniec kwietnia rozpoczniemy drugą edycję akcji” – tłumaczy ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Podobne inicjatywy są w innych diecezjach, między innymi w poznańskiej.

Zdjęcie: studnia w Kamerunie, fot. arch.

Za elektrośmieci – projekty edukacyjne

Kolejna zbiórka elektrośmieci zapoczątkowana zostanie 24 kwietnia i będzie większa, niż w poprzednio. Zbiórki będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki. Jeżeli okaże się, że zaplecze logistyczne w tych dniach nie będzie w stanie obsłużyć zebranego sprzętu to zostaną uruchomione kolejne transporty w piątki. Na ten szczytny cel można oddawać sprzęt gospodarstwa domowego od czajników, żelazek, mikserów po lodówki, czy pralki. Wszystkie urządzenia elektryczne, zalegające w domach, z którymi nie wiadomo co zrobić, trzeba tylko przynieść w ustalonym dniu do parafii. Środki uzyskane poprzez zbiórkę elektrośmieci zostaną przekazane na projekty edukacyjne w Peru i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze