chiny globus

fot. unsplash

Poprawa stosunków na linii Watykan – Chiny

Stosunki z Watykanem  poprawiły się. Chiny chcą pozostawać w kontakcie, by zapewnić większy postęp we wzajemnych relacjach. Zapewnia o tym rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych – Wang Wenbin.

Zabrał on głos po – niepotwierdzonych jeszcze – doniesieniach agencji Reutersa, jakoby papież Franciszek zgodził się na przedłużenie o dwa lata tymczasowego porozumienia w sprawie nominacji biskupich, zawartego w 2018 r. – W ostatnich latach dzięki wysiłkom podejmowanym przez obie strony, czyli przez Chiny i Watykan, relacje systematycznie się poprawiały.

Pekin Chiny

Pekin, fot. unsplash

Tymczasowe porozumienie między Chinami i Watykanem w sprawie mianowania biskupów jest ważnym rezultatem, który sprawnie funkcjonuje w ciągu minionych dwóch lat. Chiny i Watykan wspierały się wzajemnie w walce z wirusem, ochronie światowego publicznego bezpieczeństwa zdrowotnego oraz pogłębianiu zaufania i wzajemnego zrozumienia. – Chiny są gotowe do podtrzymywania bliskich kontaktów z Watykanem, aby nadal wprowadzać w życie to porozumienie i poprawiać stosunki między obiema stronami – powiedział Wenbin na konferencji prasowej w Pekinie.

>>> Chiny: nieudany projekt ekologicznego osiedla [GALERIA]

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża. Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.

Wielki Mur Chiński, fot. unsplash

Jednocześnie chińskie władze zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia. Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i osoby, które nie chcą podporządkować ich polityce sinizacji religii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze