Poznań płynie do Aleppo [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Płyniemy do Aleppo” to projekt prowadzony przez Stowarzyszenie „Dom Wschodni” we współpracy z franciszkańskim ośrodkiem w Aleppo „Terre Sainte”.


Dystans 2410 km

Tyle kilometrów dzieli w linii prostej Warszawę od Aleppo. Pierwszy z 2410 kilometrów pokonał ks. Przemysław Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Dom Wschodni. Pokonując ten dystans możemy też przekroczyć to, co nas dzieli: kulturę, język, sytuacja, w której żyjemy i otworzyć oczy i serce na problemy dzieci i młodych tego miasta.  

W akcji „Płyniemy do Aleppo” uczestniczy Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań- Swarzędz, Lublin i Bydgoszcz.

W Poznaniu akcja odbędzie się w niedzielę 4 marca od 8.00 do 20.00

Kto organizuje?

Stowarzyszenie „Dom Wschodni” powstało w 2012 roku w celu budowania mostów między Polską a Bliskim Wschodem. Współzałożycielem „Domu Wschodniego” jest ojciec Zygmunt Kwiatkowski, jezuita, który przez ponad 30 lat pracował w Syrii i który w wielu z nas zaszczepił miłość do Bliskiego Wschodu, który jest kolebką chrześcijaństwa i kultury europejskiej. Obecnie oprócz przekazywania informacji, organizowania wykładów na temat historii, kultury, religii i aktualności krajów Bliskiego Wschodu, działa na rzecz integracji oraz organizuje wsparcie dla potrzebujących w Egipcie, Libanie i Syrii.

Drugim organizatorem jest ośrodek „Terre Sainte”. Franciszkanie nabyli kawałek pustynnej ziemi, gdy leżał jeszcze poza Aleppo. Teraz znajduje się prawie w centrum, ponieważ miasto bardzo się rozrosło, i otaczają go zewsząd budynki, gwar ludzi i hałas miasta. Na terenie ośrodka „Terre Sainte” („Ziemia Święta”) oprócz kościoła znajduje się budynek szkoły, dom opieki dla osób starszych i miejsce odpoczynku. Na ośrodek w wojny spadły trzy rakiety, jedna śmiertelnie raniła kobietę w wieku 80 lat, podopieczną domu opieki. Odgłosy walk docierają do „Terre Sainte” do dzisiaj.

W jaki sposób dołączyć?

Udział w niej może wziąć każdy chętny. Wystarczy, zarejestrować się na stronie, wybrać dla siebie dogodną godzinę i przyjść na basen. Na basenie otrzymamy darmowy bilet . Każdy przepłynie taki dystans jaki da radę. Nie trzeba więc być profesjonalnym pływakiem.

Rejestracja: http://plyniemydoaleppo.pl/#contact

Zobacz także
Wasze komentarze